Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Puli

Podstawowe informacje
Pula to największe miasto półwyspu Istria, zlokalizowane w jego południowej części, nad Morzem Adriatyckim. Metropolia jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Chorwacji. Pula leży w niewielkiej zatoce, w otoczeniu małych wysp, a jej teren rozciąga się na siedmiu malowniczych wzgórzach. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 57 tysięcy ludzi. Pula przyciąga turystów wspaniałymi wybrzeżami, egzotyczną przyrodą i cennymi zabytkami zaliczanymi do kulturowego dziedzictwa Europy.

Historia miasta
Dzieje Puli sięgają głębokiej starożytności. Pierwotnie tereny te należały do ludu Ilirów, którzy w II w. p. n. e. zostali wyparci przez Rzymian. Okres kolonijny paradoksalnie należał do najświetniejszych w historii miasta. To z tego czasu (między I a V wiekiem) pochodzą bowiem najcenniejsze zabytki Puli. Po upadku Rzymu miasto znalazło się w rękach Bizancjum, a następnie dostało się pod wpływy potężnej wówczas Wenecji. W okresie średniowiecza Pulę nawiedzały tragiczne w skutkach epidemie dżumy i malarii, które znacząco zmniejszyły liczebność populacji miasta.

Pula odzyskała duże znaczenie w okresie panowania monarchii austro-węgierskiej. Mieścił się tu bowiem główny port marynarki wojennej Austro-Węgier. Po 1918 roku Pula przeszła w ręce Włochów, po II wojnie światowej znalazła się zaś w komunistycznej Jugosławii. Od 1991 roku miasto należy do niepodległej Chorwacji.

Atrakcje turystyczne
Niewątpliwie swoistym symbolem miasta jest starożytny amfiteatr cesarza Wespazjana. Majestatyczna budowla do dziś zachwyca turystów z całego świata, pod względem wielkości zajmuje szóste miejsce wśród antycznych amfiteatrów. W przeszłości obiekt ten mógł pomieścić 23 tysiące ludzi. Obecnie w amfiteatrze organizowane są koncerty wielkich gwiazd, wystąpili tu np. Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli czy Jose Carresas.

W Puli możemy obejrzeć również Forum Romanum, świątynię Augusta pochodzącą z I wieku oraz Łuk Sergiusza z tego samego okresu. Miasto posiada ponadto cenne zabytki z okresu średniowiecza i renesansu. Szczególnie warto zobaczyć trzynastowieczny Ratusz, Katedrę Mariacką czy zamek z XV stulecia.
 

Popularne miasta: