Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kos

Informacje ogólne
Kos to urocza grecka wyspa leżąca na Morzu Egejskim, tuż przy wybrzeżu Turcji. Jak głosi legenda, to właśnie stąd pochodził ojciec nowożytnej medycyny, Hipokrates. Do dziś na Kos znajdują się ruiny pierwszego starożytnego szpitala, a w porcie możemy podziwiać olbrzymie drzewo imienia wspomnianego medyka.

Teren Kos stanowi 290 km kwadratowych, które zamieszkuje 26 tysięcy ludzi. Turyści odwiedzają to miejsce przede wszystkim ze względu na wspaniałe krajobrazy i rozległe plaże, choć wyspa może poszczycić się także licznymi zabytkami, zwłaszcza obiektami architektury.

Podział administracyjny
Kos pod względem administracyjnym wchodzi w skład archipelagu Dodekanezu, wysp będących częścią regionu Wyspy Egejskie Południowe. Sama wyspa dzieli się na trzy gminy: Kos, Heraklides i Dikeos.

Środki transportu
Kos jest niezbyt rozległą wyspą, dlatego z powodzeniem można objechać ją własnym lub wypożyczonym samochodem. Na północy główna sieć dróg zapewnia połączenie między Kos a rejonem Mostichari, natomiast na południu najważniejsza trasa przebiega z Pili do Kefalos. Co więcej, drogi są przejezdne i rzadko panuje na nich tłok.

Jeśli chodzi o transport publiczny, obejmuje on autobusy. Warto jednak pamiętać, że rozkład jazdy często ulega zmianie i należy go na bieżąco sprawdzać. Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej kosztuje około 1 euro. Popularnymi środkami transportu są również skutery i rowery.

Na wyspie funkcjonują oczywiście połączenia promowe na pobliskie wyspy oraz do Turcji (port Bodrum). Głównym miastem portowym jest Kos, promy kursują zaś do Leros, Nisyros, Patmos, a także Pireus czy Rodos.

Na Kos znajduje się międzynarodowe lotnisko, zlokalizowane około 26 km na zachód od miasta Kos. Latają tu zarówno duże, regularne linie, jak i tani przewoźnicy, jak np. Ryanair.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski na wyspę  można dostać się drogą lotniczą. Loty oferują również tanie linie lotnicze, z Ryanairem z Krakowa można polecieć już za 177 zł (w jedną stronę). Rejsy organizowane są oczywiście również z innych miast: np. Gdańska czy Warszawy. Średni czas lotu wynosi 4 godziny i 25 minut.

Inną możliwością jest podróż samochodem do Grecji kontynentalnej, a następnie przeprawa promowa z Pireus na Kos.

Wyznaczanie trasy