Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kos – zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Najcenniejsze zabytki na Kos znajdują się w stolicy, w północno-wschodniej części wyspy. Są to zarówno pozostałości z okresu starożytnego, jak i dzieła architektury i sztuki z późniejszych epok: średniowiecza czy renesansu. Wśród budowli antycznych warto odwiedzić ruiny amfiteatru, świątyń Afrodyty i Heraklesa, Odeon czy pozostałości rzymskiej agory.

W porcie, tuż przed zamkiem Joannitów znajduje się z kolei legendarne drzewo Hipokratesa, platan, które, jak głosi wieść, miał zasadzić sam imiennik. Nieopodal miasta zlokalizowane są również pozostałości Asklepiejonu, świątyni Asklepiona, przy której w przeszłości mieścił się jeden z pierwszych starożytnych szpitali.

Zabytki Kos to również budowle osmańskie, stanowiące ślady okresu, kiedy wyspa znajdowała się pod panowaniem tureckim. Wśród najcenniejszych przykładów tureckiej architektury należy wymienić meczet Hassana Paszy, meczet Defterdar oraz turecką fontannę.

Ciekawe miejsca
Kos nie jest jedynym miastem wartym odwiedzenia na wyspie. Inne popularne miasteczka to: Kardamera, Tingaki czy Kamari – wszystkie słyną z malowniczych plaż, ale także z tradycyjnej zabudowy, urokliwych uliczek i klimatycznych tawern.

Atrakcje turystyczne
Jednymi z popularniejszych atrakcji turystycznych na wyspie Kos są różnego rodzaju sporty wodne, np. windsurfing czy żeglarstwo. Dużym powodzeniem cieszą się rejsy na pobliskie małe wysepki.

Wycieczki
Biura podróży najczęściej organizują wycieczki do najbardziej znanych kurortów, takich jak Marmari, Kardamena, Tigaki, Kos czy Lambi. Ceny wyjazdów są zróżnicowane, zwykle wahają się w granicach od 1500 do ponad 2000 zł za tydzień pobytu. Najczęściej w koszty wliczane są przelot, transfer z lotniska oraz pobyt w hotelu.

Popularne miasta: