Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Kos

Podstawowe informacje
Kos to niewielka grecka wyspa należąca do archipelagu Sporadów, zlokalizowana na Morzu Egejskim, nieopodal wybrzeży Turcji. Teren o powierzchni 290 km2 zamieszkuje obecnie ponad 26 tysięcy ludzi. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie, leżące w północno-wschodnim rejonie Kos.

Kos słynie z atrakcji przyrodniczych, przede wszystkim z malowniczych, słonecznych plaż i turkusowego morza. Turyści spragnieni wypoczynku na pewno znajdą tu wytchnienie z dala od wielkomiejskich cywilizacji. Warto wiedzieć, że Kos to ojczyzna Hipokratesa, twórcy medycyny, który żył na wyspie w V w. p. n. e.

Historia wyspy
Dzieje osadnictwa na Kos sięgają II tysiąclecia p. n. e., kiedy tereny te zasiedlili Achajowie. W XI stuleciu p. n. e. wyspa znalazła się w rękach Dorów, którzy odcisnęli najbardziej wyraziste piętno na kulturze tego rejonu. Po podboju Grecji przez Rzymian, Kos podobnie jak inne greckie tereny, zostało zawłaszczone przez Rzym. W okresie średniowiecznym, w XIV wieku, wyspę przejęli Wenecjanie, a następnie Joannici, którzy panowali tu ponad dwa stulecia. W XVI w. Kos zostało zdobyte przez Turcję i pozostawało w jej obszarze aż do początku XX w. Po wojnie włosko-tureckiej, w 1912 roku, Kos znalazło się w rękach Włochów, a podczas II wojny światowej na wyspę wkroczyli Niemcy. Przez krótki okres czasu Kos miało status protektoratu Wielkiej Brytanii, natomiast w 1947 roku z powrotem wróciło do Grecji.

Atrakcje turystyczne
Kos jest wyspą o rajskim krajobrazie i wspaniałych, rozległych  plażach. Co więcej, to miejsce, w którym możemy liczyć nie tylko na wypoczynek, ale również na zwiedzenie cennych zabytków sztuki. Centrum koncentrcji ruchu turystycznego stanowi miasto Kos, posiadające ruiny architektury doryckiej: akropol, stadion, teatr czy świątynię Afrodyty. Znajdziemy tu także zabudowania z okresu średniowiecza, jak np. zamek Joannitów oraz budowle tureckie (np. meczet Hassana Paszy).

W pobliżu miasta Kos leży również Asklepion, pierwszy starożytny szpital, któremu patronował słynny krajan wyspy, Hipokrates. Popularne miejscowości turystyczne to również Psalidi, Tigaki, Marmari czy Kardamena. Na Kos można wykąpać się w termalnych źródłach, uprawiać windsurfing, żeglarstwo oraz korzystać z oferty uroczych kawiarenek, klubów i restauracji.

Popularne miasta: