Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Göteborga

Informacje ogólne i położenie

Göteborg to miasto na zachodzie Szwecji, stolica regionu Vastra Gotaland. Położone nad cieśniną Kattegat (między Szwecją i Danią), u ujścia rzeki Gota alv. To drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w kraju. Zamieszkiwane jest przez ok. 530 tysięcy osób, a cała aglomeracja miejska – 925 tysięcy. To ważny ośrodek przemysłowy, naukowy, kulturalny i sportowy Szwecji.

Podróż samochodem

Drogi w mieście utrzymane są w bardzo dobrym stanie. Polski kierowca nie musi posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Największym wykroczeniem jest jazda pod wpływem alkoholu – dopuszczalny limit to 0,2 promila. Ograniczenia prędkości w mieście to od 30 do 50 km/h.

Wjazd do Göteborga wiąże się z dodatkową opłatą. Od poniedziałku do piątku, w godzinach 6.00-18.30 pobierana jest opłata w wysokości 8-18 koron (w zależności od pory dnia). Maksymalna opłata dzienna to 60 koron. Za nieuiszczenie opłaty grozi mandat w wysokości 500 koron.

Turyści podróżujący do Göteborga samochodem z zagranicznym numerem rejestracyjnym są zwolnieni z opłaty wieczorami, w weekendy oraz przez cały lipiec.

Podróż pociągiem

Głównym dworcem kolejowym w mieście jest Göteborg Centralstation. Kursują z niego pociągi dalekobieżne oraz kolej podmiejska. W jej skład wchodzą dwie linie na trasach Göteborg-Alingsas i Göteborg-Kungsbacka.

Do dyspozycji podróżnych są także pociągi regionalne, które oferują bezpośrednie połączenia do takich miejscowości jak Vanersborg, Boras, Stromstad czy Skovde.

Podróż autobusem

W mieście znajduje się dworzec autobusowy Nils Ericson Terminal (mieści się tuż przy dworcu kolejowym). Obsługuje połączenia lokalne oraz dalekobieżne, w tym do Oslo, Sztokholmu, Kopenhagi, Berlina, Hamburga i większości dużych miast Europy.

Z dworca kursuje także specjalny autobus, który regularnie kursuje na lotniska Göteborg-Landvetter oraz Göteborg-City.

Komunikacja miejska

Po Göteborg poruszać można się autobusami oraz tramwajami. Szczególną rolę odgrywa ten drugi środek transportu – komunikacja tramwajowa w Göteborgu jest najbardziej rozwiniętą w całej Skandynawii. W sumie to ponad 80 kilometrów tras.

Bilety jednorazowe są mało opłacalnym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej wykupić bilet np. na 4 przejazdy za 100 koron lub inne wieloprzejazdowe (w zależności od długości pobytu w mieście).

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Göteborg nie można pominąć Muzeum Miejskiego, które mieści się w najstarszym świeckim budynku w mieście – dawnym arsenale Kronhuset z XVII wieku. Warto zobaczyć także zabytkowy ratusz, centrum nauki oraz liczne muzea.

Bardzo popularnymi miejscami są również Gotaplatsen – reprezentacyjny plac miejski, ogród botaniczny, park miejski, Kungsportsavenyn – główny bulwar miasta ze sklepami i lokalami gastronomicznym, malownicza dzielnica Haga czy największy lunapark w całej Skandynawii.

Wyznaczanie trasy