Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Katowice - Gdańsk

Katowice są miastem położonym w południowo – zachodniej części Polski, w województwie śląskim. Gdańsk leży w północnej części Polski, u wybrzeża Morza Bałtyckiego, w województwie pomorskim. Oba miasta są stolicami województw i ważnymi węzłami komunikacyjnymi. Odległość pomiędzy Katowicami s Gdańskiem w linii prostej wynosi 456 km, a długość trasy samochodowej ok. 520 km. Z Katowic do Gdańska można dojechać własnym samochodem, autobusem, pociągiem, a w razie potrzeby również samolotem.

Podróż samochodem

Najkrótsza i najszybsza trasa prowadzi przez Starogard Gdański, Toruń, Włocławek, Łódź i Częstochowę. Jadąc tą trasą poruszamy się autostradą A1 , drogą krajową nr 1 i nr 86. Płatny fragment trasy to autostrada A1 na odcinku Rusocin – Nowa Wieś – ok. 30 – 36 zł. Długość tej trasy to 527 km, szacowany czas przejazdu ok. 6 godzin, orientacyjny koszt paliwa 260 – 310 zł.

Alternatywna trasa z pominięciem autostrad i dróg płatnych prowadzi niemal równolegle przez Grudziądz, Mokre, Łódź i Częstochowę. Jadąc tą trasą poruszamy się drogami krajowymi nr 91 (równoległa do autostrady A1), nr 1 i nr 86. Długość tej trasy wynosi 538 km, szacowany czas przejazdu ok. 8 – 8,5 godz., orientacyjny koszt paliwa 270 – 320 zł.

Podróż pociągiem

Dostępnych jest kilka bezpośrednich połączeń pomiędzy Katowicami a Gdańskiem. Czas przejazdu jest dość długi i wynosi ok. 9 h 40 min. Cena biletu w kl. 2 to ok. 73 – 88 zł, a w 1 kl. ok. 113 – 135 zł. Można również spróbować wariantu z przesiadką w Warszawie. W tym wypadku w Katowicach wsiadamy do pociągu Eurocity do Warszawy, a w Warszawie przesiadamy się na pociąg do Gdańska. Taka podróż trwa ok. 8,5 h, za to cena biletu jest wyższa: w kl. 2 ok. 150 – 180 zł, w kl. 1 ok. 190 – 228 zł.

Podróż autobusem

W rozkładzie autobusów PKS nie ma bezpośredniego połączenia z Katowic do Gdańska. Firma Polski Bus oferuje bezpośrednie połączenia Katowice – Gdańsk w cenie 60 – 72 zł, z czasem przejazdu ok. 9 godzin.

Podróż samolotem

Istnieje również możliwość przelotu samolotem z Katowic do Gdańska, jest to jedna k zdecydowanie najdroższa opcja – cena za przelot LOT-em w jedną stronę wynosi ok. 400 zł.

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.