Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Turku

Informacje ogólne i położenie

Turku to najstarsze miasto Finlandii, położone w południowo-zachodniej części kraju, u ujścia rzeki Aurajoki. Niegdyś stolica kraju, dziś stolica regionu Varsinais-Suomi. Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 175 tys. ludzi. To ważny port oraz ośrodek przemysłowy i turystyczny.

Transport

Komunikacja miejska nie jest mocno rozbudowana. Opiera się przede wszystkim na autobusach obsługiwanych przez prywatnych przewoźników (kursują także do okolicznych miejscowości).

Główny dworzec kolejowy obsługuje połączenia z miastami Tempere i Helsinki. Lokalne połączenia kolejowe praktycznie nie istnieją. Utrudnieniem może być również fakt, że dworzec kolejowy i autobusowy znajdują się w różnych miejscach. Z portu w Turku kursują również połączenia promowe do Szwecji oraz Wysp Alandzkich.

Miasto posiada własne lotnisko. Port lotniczy Turku znajduje się 8 kilometrów na północ od centrum. Obsługuje kilka linii lotniczych (głównie lokalnych), w tym Wizz Air oferujący połączenia z Gdańskiem.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest zamek z XIII-XIV wieku – najstarsza tego typu budowla w kraju. Znajdują się tu również liczne zabytkowe świątynie oraz pozostałości miasta z IX-XIV wieku. Turyści mogą odwiedzać muzea – w tym sztuki, farmacji czy rzemieślnicze.

Wyznaczanie trasy