Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Turku (TKU)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Turku to lotnisko w Finlandii, położone 8 kilometrów na północ od centrum miasta Turku, w prowincji Finlandia Zachodnia. Posiada 2 terminale – jeden obsługuje tanie linie lotnicze, w tym Wizz Air oferujący połączenia do Gdańska, drugi takich przewoźników jak airBaltic czy  Scandinavian Airlines. Rocznie korzysta z niego ok. 450 tysięcy podróżnych.

Terminale

Terminal 1 obsługuje większość lotów i jest czynny codziennie w godzinach 5.00-2.00, z terminalu 2 korzystają pasażerowie tanich linii lotniczych i jest udostępniany na 2 godziny przez planowanym odlotem. Odprawa wszystkich podróżnych odbywa się w terminalu 1.

W terminalu 2 znajdują się m.in. kawiarnie, sklepy (w tym wolnocłowy), pokój dla rodziców z małymi dziećmi, salon VIP, skrzynka pocztowa i toalety (w tym dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych). Terminal 2 to tylko jeden lokal gastronomiczny, sklep i toalety. Na lotnisku nie ma bankomatów.

Parking

Przed terminalem 1 znajdują się miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych oraz krótko- i długoterminowe. Postój przez pierwszą godzinę to koszt 1 euro, 2 godziny – 2 euro itd. Każda kolejna godzina do 8 godzin to kolejne 1 euro. Parkowanie od 8 godzin do 1 doby – 8 euro, 2 dni – 16 euro, tydzień – 32 euro, miesiąc – 78 euro.

W pobliżu terminalu 2 znajduje się parking dla osób niepełnosprawnych oraz jeden mniejszy dla pozostałych podróżnych. Obowiązują na nim te same stawki.

Transport na lotnisko

Z centrum Turku do portu lotniczego dotrzeć można drogą krajową nr 1 (trasą europejską E18), która prowadzi z Nanntali przez obwodnicę Turku, do lotniska. Znajduje się ono 8 kilometrów na północ od centrum miasta.

Na trasie z rynku Turku do portu kursuje linia autobusowa nr 1. Z połączenia można korzystać w godzinach 5.20-0.50.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska