Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Stavanger

Stavanger leży w południowo – zachodniej części Norwegii, u wybrzeży Morza Północnego, ok. 490 km od Oslo. Jest stolicą norweskiego przemysłu naftowego. Swoją siedzibę ma tu koncern Statoil. W Stavanger znajduje się również duży port rybacki, handlowy i pasażerski, oferujący połączenia z Danią, Holandią, Niemcami i Wielką Brytanią. Miasto jest położone w pobliżu autostrady E39 i drogi krajowej nr 13. W odległości ok. 15 km od centrum znajduje się międzynarodowy port lotniczy Stavanger.

Podział administracyjny

Stavanger jest podzielony na 7 dzielnic: Hundvåg, Tasta, Eiganes og Våland, Madla, Storhaug, Hillevåg, Hinna.

Transport miejski

Po Stavanger można poruszać się autobusami. Funkcjonują linie dzienne i nocne. Transport publiczny obsługuje firma Kolumbus. Obszar obsługiwany przez komunikację publiczną jest podzielony na 5 stref. Jednorazowy bilet kosztuje 30 – 72 koron, w zależności od liczby przejeżdżanych stref. Bilet normalny w komunikacji nocnej na jedną strefę kosztuje 75 – 117 koron. Bardziej opłacalne są bilety jednodniowe, trzydniowe lub tygodniowe. Można również nabyć kartę Columbus Card, na którą można załadować różne rodzaje biletów. Rozkłady jazdy i mapy połączeń oraz aktualne ceny można znaleźć na stronie: www.kolumbus.no.

Samochodem po Stavanger

Wjazd do centrum Stavanger jest płatny. Parkowanie w centrum jest płatne i możliwe tylko na wyznaczonych miejscach i parkingach. Ze względu na dość wysokie ceny lepiej poruszać się transportem publicznym.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec kolejowy znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Jernbaneveien 5 . Ze Stavanger kursują bezpośrednie pociągi do Oslo. Dworzec autobusowy znajduje się tuż obok dworca kolejowego. Obsługuje linie lokalne i ekspresowe (międzymiastowe). Dostępne są połączenia do Bergen, Kristiansand, Haugesund i Stord. Z dworca odjeżdżają również autobusy w kierunku lotniska.

Zabytki i atrakcje

Stavanger posiada kameralną, ale bardzo ładną starówkę ze starą, drewnianą zabudową. Warto również zobaczyć katedrę św. Swithuna, Muzeum Ropy Naftowej, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Stavangeru. Wokół miasta znajdują się liczne stanowiska archeologiczne z epoki brązu.

Wyznaczanie trasy