Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sheffield

Informacje ogólne i położenie

Sheffield to miasto w północnej części Anglii, w Wielkiej Brytanii. Położone jest w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Zamieszkiwane jest przez ponad 500 tysięcy ludzi. To ważny ośrodek naukowy z dwoma uniwersytetami – University of Sheffield oraz Sheffield Hallam University. Miasto uznawane jest za jedno z najbardziej zielonych w Zjednoczonym Królestwie. Przynajmniej 1/3 jego terytorium znajduje się w obrębie parku narodowego Peak District.

Podróż samochodem

Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi angielskimi aglomeracjami za pomocą autostrad M1 oraz M18. Pierwsza z nich odgrywa szczególną rolę, ponieważ łączy Sheffield z Londynem oraz Leeds. Drogi te nie przebiegają oczywiście przez centrum miasta, ale można do nich dotrzeć wygodną trasą Sheffield Parkway.

Najważniejsze drogi przebiegające przez miasto to A57 oraz A61, które łączą wschód z zachodem i północ z południem Sheffield. Krzyżują się one w jego ścisłym centrum. Do dyspozycji kierowców jest wiele wypożyczalni samochodów. Warto jednak pamiętać, że to sporej wielkości miasto i w godzinach szczytu mogą tworzyć się zatory.

Podróż tramwajem

Bardzo istotną rolę w transporcie miejskim odgrywa Sheffield Supertram, czyli sieć tramwajowa łącząca poszczególne strony miasta. To 3 linie (oznaczone kolorami – żółtym, niebieskim i fioletowym) i niemal 50 przystanków. Wszystkie linie tramwajowe łączą się w centrum miasta, więc jest to bardzo dogodny środek transportu.

Podróż autobusem

Największy dworzec autobusowy to Sheffield Interchange. W mieście działa wielu prywatnych przewoźników, np. Stagecoach Sheffield, Sheffield Community Transport czy TM Travel. Po mieście kursuje kilkanaście linii, które zazwyczaj spotykają się w ścisłym centrum. Połączenia są częste – autobusy kursują średnio co 10-20 minut w godzinach szczytu.

Podróż pociągiem

Najważniejszym dworcem kolejowym jest stacja Sheffield, z której kursują i na której zatrzymują się bezpośrednie pociągi z takich kierunków jak York, Doncaster, Exeter, Leeds, Londyn, Bristol, Edynburg czy Liverpool.

Podróż samolotem

Najbliższe międzynarodowe lotnisko pasażerskie to port lotniczy Robin Hood Doncaster Sheffield. Znajduje się ok. 30 km od Sheffield i 10 km od Doncaster. Aby dotrzeć na lotnisko, warto skorzystać z połączenia kolejowego do Doncaster i stamtąd kolejnym pociągiem do celu. Port lotniczy obsługuje połączenia także z polskich miast – Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Atrakcje turystyczne

Miasto oferuje wiele miłośnikom kultury, sztuki i historii. Warto odwiedzić Abbeydale Industrial Hamlet, czyli muzeum poświęcone lokalnemu przemysłowi, znajdujące się w zabytkowych budynkach huty. Symbolem miasta jest również Bishop's House, czyli najstarszy w Sheffield dom szachulcowy (zbudowany według charakterystycznej konstrukcji szkieletowej).

Turyści docenią również Millenium Galleries, czyli bogate w eksponaty muzeum sztuki z malowniczymi ogrodami zimowymi czy Peace Gardens, gdzie można odpocząć wśród wspaniałej architektury, zieleni i fontann. Ciekawym miejscem może być także Meadowhall, czyli największe centrum handlowe w okolicy z setkami sklepów i lokali gastronomicznych. 

Wyznaczanie trasy