Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Leeds

Informacje ogólne i położenie

Leeds to miasto w północnej Anglii, w Wielkiej Brytanii. Położone jest w hrabstwie West Yorkshire, nad rzeką Aire. Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 460 tysięcy mieszkańców. To ważny ośrodek kulturalny, naukowy i rozrywkowy.

Transport

Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi częściami kraju. Autostrada M1 łączy Londyn z Leeds, autostrada M62 łączy Liverpool i Hull, przez Manchaster i Leeds, a autostrada A1(M) łączy Londyn z Edynburgiem, przechodząc także przez Leeds.

Leeds jest ważnym węzłem komunikacyjnym, także kolejowym. Główna stacja kolejowa należy do najbardziej ruchliwych w kraju. Każdego dnia obsługuje ok. 1000 pociągów i 100 tysięcy podróżnych.

Komunikacja miejska oparta jest przede wszystkim o autobusy firm FirstBus i Arriva Yorkshire. Po mieście kursuje także ok. 500 taksówek, z których połowa przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tramwaje zostały wycofane z ruchu. Na głównej stacji kolejowej możliwe jest wypożyczenie roweru.

W pobliżu miasta (pomiędzy Leeds i Bradford) znajduje się Port Lotniczy Leeds/Bradford, obsługujący ok. 2,5 mln pasażerów rocznie. Z lotniska korzysta m.in. Ryanair oferujący loty do Gdańska i Krakowa.

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Leeds warto udać się do słynnego teatru West Yorkshire Playhouse. Warte odwiedzenia są również: ogród tropikalny Tropical World, klasztor Kirksall Abbey, Muzeum Przemysłu, a także zabytkowy ratusz i katedra.

Wyznaczanie trasy