Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Eindhoven

Informacje ogólne i położenie

Eindhoven to miasto w południowej części Holandii. Położone jest w prowincji Brabancja Północna, nad rzeką Dommel. Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 225 tysięcy ludzi. Podzielone jest na 7 dzielnic – Centrum, Woensel-Noord, Woensel-Zuid, Tongelre, Stratum, Gestel en Blaarthem i Strijp. To ważny ośrodek przemysłowy (elektroniczny i samochodowy) oraz węzeł kolejowy i drogowy.

Transport

Miasto jest dobrze skomunikowane pod względem drogowym. Autostrada A2 biegnąca na zachód i południe prowadzi z Amsterdamu do Luksemburga, następnie na północy łączy się z autostradą A58 do Tilburga i Bredy, a na południu z autostradą A67, będącą trasą pomiędzy Antwerpią w Belgii i Duisburgiem w Niemczech.

Mieszczą się tu dwa dworce kolejowe. Jeden z nich obsługuje połączenia dalekobieżne (międzymiastowe i międzynarodowe), a drugi wyłącznie lokalne. Rolę komunikacji miejskiej pełni ponad 25 linii autobusowych, które docierają także do okolicznych miejscowości. Eindhoven posiada również bogatą sieć ścieżek rowerowych.

7 kilometrów na zachód od centrum miasta znajduje się Port lotniczy Eindhoven, z którego rocznie korzysta ok. 3 milionów pasażerów. Obsługuje m.in. linie Ryanair (połączenia z Gdańskiem i Krakowem) czy Wizz Air (loty do Gdańska, Katowic, Warszawy i Wrocławia).

Atrakcje turystyczne

W mieście działa klub piłkarski PSV Eindhoven, posiadający własny stadion Philips Stadion. Znajduje się tu także Muzeum Techniki, liczne zabytki architektury sakralnej, a także pomnik Michaela Jacksona.

Wyznaczanie trasy