Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Katowice - Poznań

Odległość pomiędzy Katowicami a Poznaniem wynosi, w zależności od wybranej trasy, ok. 320 – 360 km. Z Katowic do Poznania można dostać się samochodem, autobusem lub pociągiem. Najszybciej trasę tą pokonamy samochodem. Tańszy od kosztu przejazdu własnym autem jest pociąg lub autobus.

Podróż samochodem

Jadąc z Katowic do Poznania mamy do wyboru kilka tras. Możemy zdecydować się na przejazd autostradą lub trasę omijającą drogi płatne. Wariant z przejazdem autostradą prowadzi przez Gliwice, Opole, Wrocław, Trzebnicę, Gostyń i Śrem. Długość tej trasy to ok. 367 km, czas przejazdu 4 – 4,5 godziny. Na odcinku Katowice – Wrocław poruszamy się autostradą A4,  a następnie drogą krajową nr 5 i drogą wojewódzką nr 434. Istnieje również możliwość pojechania w kierunku Częstochowy i Łodzi, a potem autostradą A2 do Poznania. Jeżeli chcemy ominąć drogi płatne najkrótsza droga prowadzi przez Tarnowskie Góry, Kluczbork, Ostrów Wielkopolski, Jarocin i Środę Wielkopolską. Długość tej trasy to ok. 323 km, czas przejazdu ok. 5 godzin.

Podróż pociągiem

Dostępne  są bezpośrednie połączenia pomiędzy Katowicami a Poznaniem. Koszt podróży pociągiem jest niższy, niż koszt paliwa. Podróż jest za to dłuższa – trwa ok. 6 – 6,5 godziny.

Podróż autobusem

Dostępne są bezpośrednie połączenia autobusowe z Katowic do Poznania, obsługiwane przez PKS i firmy prywatne. Podróż autobusem bezpośrednim trwa ok. 6 godzin. Cena biletu autobusowego jest podobna do kosztu przejazdu pociągiem.

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.