Mapa samochodowa
Informacje ogólne i położenia
Europa jest częścią świata położoną na półkuli północnej, na terenie granicznym półkuli wschodniej i zachodniej. Błędnie określana jest mianem kontynentu, gdyż w rzeczywistości znajduje się na kontynencie Eurazji. Granice Europy na północy, południu i zachodzie nie budzą żadnych wątpliwości. Sporna pozostaje jednak granica wschodnia, choć najczęściej określa się jej położenie na górach Uralu (w Rosji).
Powierzchnia
Powierzchnia Europy to ponad 10,5 miliona kilometrów kwadratowych, co stanowi ok. 7,5 procent powierzchni lądów świata. Rozciągłość równoleżnikowa tej części świata wynosi 5600 km, a południkowa - 4200 km. Długość europejskich wybrzeży (nie licząc wysp) to 38000 km, a średnia wysokość - nieco poniżej 300 m n.p.m.
Ludność
Europę zamieszkuje ponad 710 milionów ludzi, z czego ponad 500 milionów to obywatele państw Unii Europejskiej. Do organizacji tej należy 27 państw. Więcej, bo 47 krajów, należy do Rady Europy. 93% ludności europejskiej posługuje się językami indoeuropejskimi: słowiańskimi, germańskimi i romańskimi. Nawet 75% mieszkańców jest chrześcijanami.
Strefa Schengen
Dużym ułatwieniem dla podróżnych było wprowadzenie tzw. układu z Schengen, który znosi kontrole graniczne w państwach członkowskich. Do układu z Schengen należy większość krajów Unii Europejskiej, a także: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Kontrole graniczne zniesiono także na granicach Monako z Francją oraz San Marino i Watykanu z Włochami.
Największe państwa, miasta i lotniska
Do największych państw Europy zaliczane są: Rosja ze 142 mln mieszkańców, Niemcy z 82 mln, Turcja - 72 mln, Francja - 64 mln i Wielka Brytania - 61 mln. Największe europejskie miasta pod względem liczby ludności to: Moskwa (Rosja) zamieszkiwana przez 10,4 mln ludzi, Stambuł (Turcja) - 8,9 mln, Londyn (Wielka Brytania) - 8,2 mln, Petersburg (Rosja) - 4,6 mln oraz Madryt (Hiszpania) - 3,5 mln.
Lotniska obsługujące największą liczbę pasażerów to: Heathrow w Londynie (Wielka Brytania), port lotniczy Frankfurt nad Menem (Niemcy), Madryt-Barajas (Hiszpania), Paryż-Roissy-Charles de Gaulle (Francja) oraz Schiphol w Amsterdamie (Holandia).
Transport
Główne szlaki europejskiego transportu morskiego o charakterze międzykontynentalnym biegną u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. W Europie sprawnie funkcjonuje także trasport kolejowy, zwłaszcza w państwach najbardziej rozwiniętych i tych o niewielkiej powierzchni - w Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Czechach czy na Węgrzech.
Zdecydowanie największą rolę odgrywa jednak transport drogowy, szczególnie dobrze rozwinięty w Europie Zachodniej - w większości.