Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Żywca

Informacje ogólne i położenie

Żywiec to miasto w województwie śląskim. Położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy, nad Jeziorem Żywieckim. Zamieszkiwane przez ok. 32 tysiące ludzi, podzielone na 8 dzielnic. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym, a także turystycznym.

Podróż samochodem

Przez Żywiec przebiega droga ekspresowa S69 na trasie Bielsko-Biała-Żywiec-Zwardoń (granica ze Słowacją) oraz drogi wojewódzkie – nr 948 z Oświęcimia do Żywca i nr 946 z Żywca do Suchej Beskidzkiej. Ruch bywa wzmożony, przede wszystkim ze względu na tranzyt w kierunku Słowacji.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 18.00. Pół godziny postoju w centrum miasta kosztuje 1,5-1,7 zł, a każda pełna godzina – 2,5-2,7 zł.

Podróż pociągiem

Główny dworzec kolejowy Żywca znajduje się przy ul. Dworcowej 55. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bielsko-Biała, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Opole, Sosnowiec, Tychy, Zabrze czy Zakopane.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne zatrzymują się przy dworcu kolejowym. Są to pojazdy do takich miast jak Bielsko-Biała, Częstochowa, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Piotrków Trybunalski, Rybnik, Sucha Beskidzka, Tychy, Warszawa czy Zakopane.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Kraków-Balice, położony 90 km od Żywca. To drugie największe lotnisko w Polsce, z którego rocznie korzysta ok. 3,5 mln pasażerów. Oferuje połączenia z wieloma europejskimi stolicami, a także lokalne – do Gdańska, Warszawy czy Poznania.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz Żywca, a także do okolicznych miejscowości zapewnia MZK Żywiec. Obsługuje 17 regularnych linii. Bilet miejski kosztuje 2,8-3 zł, godzinny – 2,9-3,2 zł, a pozamiejski – 3,6-3,8 zł.

Atrakcje turystyczne

W Żywcu warto odwiedzić zespół zamkowo parkowy ze Starym i Nowym Zamkiem oraz Parkiem Zamkowym, kontrkatedrę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XV wieku czy zespół dworski w Moszczanicy. Dużą atrakcją jest muzeum Browaru Żywiec. Przez miasto przebiegają piesze szlaki turystyczne. Pobliskie Jezioro Żywieckie umożliwia wypoczynek oraz rekreację (odbywają się tu regaty).

Wyznaczanie trasy