Mapa Żyrardowa
Informacje ogólne i położenie
Żyrardów to miasto w województwie mazowieckim, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, nad rzeką Pisią Gągoliną, 45 kilometrów na południowy zachód od Warszawy. Zamieszkiwane przez ok. 41 tysięcy ludzi. Jest regionalnym ośrodkiem edukacyjnym i turystycznym.
Podróż samochodem
Przez Żyrardów przebiega droga krajowa nr 50, która stanowi otwartą od północy obwodnicę aglomeracji warszawskiej, prowadzi przez takie miejscowości jak Ciechanów, Płońsk, Sochaczew, Żyrardów, Grójec, Mińsk Mazowiecki, Ostrów Mazowiecka oraz droga wojewódzka nr 719 na trasie Warszawa, Piastów, Pruszków, Milanówek, Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów.
Poprzez wspomnianą drogę krajową nr 50 Żyrardów jest połączony z autostradą A2, która prowadzi od granicy z Niemcami w Świecku do Warszawy, a docelowo do granicy z Białorusią. W mieście nie wyznaczono strefy płatnego parkowania. Postój możliwy jest na parkingach miejskich, prywatnych, a także przed budynkami użyteczności publicznej.
Podróż pociągiem
Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 1. Obsługuje połączenia Kolei Mazowieckich do Warszawy i Skierniewic oraz połączenie dalekobieżne PKP do Łodzi.
Podróż autobusem
Dworzec autobusowy mieści się w tym samym miejscu, co kolejowy. Obsługuje połączenia do takich miast jak Gdańsk, Gdynia, Łeba, Malbork, Ostrowiec Świętokrzyski, Płock, Radom, Toruń czy Włocławek.
Podróż samolotem
Najbliższe lotnisko pasażerskie to położony 45 kilometrów od Żyrardowa Port Lotniczy Chopina (Okęcie) w Warszawie. Obsługuje loty międzynarodowe oraz lokalne do Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia.
Komunikacja miejska
Transport miejski obsługuje PKS Grodzisk Mazowiecki. 14 linii kursuje na obszarze Żyrardowa oraz Korytowa i Międzyborowa. Bilet miejski kosztuje 2,8-3 z, a podmiejski – 3-3,2 zł.
Atrakcje turystyczne
W Żyrardowie warto zobaczyć Osadę Fabryczną – zespół urbanistyczny miasta przemysłowego, kościół Matki Bożej Pocieszenia z początku XX wieku czy cmentarz żydowski. W parku miejskim znajduje się zabytkowy pałacyk, w którym mieści się Muzeum Mazowsza Zachodniego. Najbardziej reprezentacyjnym miejscem jest Plac Jana Pawła II.