Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Żor

Informacje ogólne i położenie

Żory to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Górnym Śląsku, nad rzeką Rudą. Wchodzą w skład Rybnickiego Okręgu Węglowego. Zamieszkiwane przez ok. 62 tysiące ludzi. Podział administracyjny obejmuje 9 dzielnic i 7 osiedli. To regionalny ośrodek handlowy, usługowy i logistyczny.

Podróż samochodem

Przez Żory przebiega autostrada A1, która łączy północ z południem Polski. Prowadzi od Gdańska, przez Toruń, Łódź, Częstochowę, Gliwice, Żory do Gorzyczek (granica z Czechami) oraz droga krajowa nr 81 – od węzła autostrady A4 w Katowicach, przez Mikołów, Łaziska Górne, Żory, Skoczów i Harbutowice. Inne ważne trasy to drogi wojewódzkie – nr 924 z Kuźnicy Nieborowskiej do Żor, 932 z Wodzisławia Śląskiego do Żor oraz 935 prowadząca trasą Racibórz-Rybnik-Żory-Pszczyna.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00 oraz w soboty, w godzinach 9.00-13.00. Postój przez pierwszą godzinę kosztuje 1-1,2 zł, druga – 1,1-1,3 zł, trzecia – 1,2-1,4 zł, czwarta i kolejne – 1-1,2 zł

Podróż pociągiem

Stacja kolejowa znajduje się przy ul. Dworcowej 35. Kasy biletowe są nieczynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bielsko-Biała, Opole, Wrocław, Rybnik, Wodzisław Śląski, sezonowo także do Kołobrzegu, Świnoujścia i Szczecina.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Męczenników Oświęcimskich. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Bielsko-Biała, Cieszyn, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kraków, Tychy, Wisła, Wodzisław Śląski, Zakopane, Nowy Sącz czy Sucha Beskidzka.

Podróż samolotem

Najbliżej położone lotnisko to Katowice Airport w Pyrzowicach (ok. 70 kilometrów od Żor). Port lotniczy obsługuje połączenia międzynarodowe (głównie Wizz Air i Ryanair) oraz lokalne – LOT do Warszawy.

Komunikacja miejska

Transport miejski zapewnia MZK Jastrzębie-Zdrój, który obsługuje Jastrzębie-Zdrój, Żory, Mszanę, Pawłowice, Rydułtowy, Świerklany i inne okoliczne miejscowości. W Żorach skorzystać można z 12 linii. Bilet ważny w jednej gminie kosztuje 3,4-3,6 zł, 10-minutowy 2,4-2,6 zł, 20-minutowy 3,4-3,6 zł, powyżej 20 minut – 3,8-4 zł. Przejazd na najdłuższej trasie kosztuje 7,6-7,8 zł. W mieście obecni są także inni prywatni przewoźnicy.

Atrakcje turystyczne

W Żorach warto zobaczyć Stare Miasto, gotycki kościół św. Filipa i Jakuba, pałac z XVII/XVIII wieku oraz fragmenty murów obronnych. Najważniejszą instytucją kulturalną jest Miejski Ośrodek Kultury, w którym odbywają się spektakle i wystawy.

Wyznaczanie trasy