Mapa Zgorzelca
Zgorzelec jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, nad Nysą Łużycką, przy granicy z Niemcami. Po II wojnie światowej prawobrzeżna część miasta została przyłączona do Polski, a lewobrzeżna pozostała w Niemczech pod nazwą Gorlitz. W Zgorzelcu znajdują się 3 przejścia graniczne: piesze, drogowe i towarowe. Obok miasta przebiega autostrada A4 oraz drogi wojewódzkie: 356 i 352, która prowadzi do przejścia granicznego z Czechami Zawidów – Harbatice.
Podział administracyjny
Zgorzelec jest podzielony na dzielnice i osiedla: Śródmieście, Ujazd, Przedmieście Młyńskie, Dzielnica Północ, Os. Centralne, Os. Zachód, Os. Słoneczne.
Komunikacja miejska
Po Zgorzelcu można poruszać się linią miejską nr 50 obsługiwaną przez lokalny PKS.
Dworce kolejowe i autobusowe
Dworzec PKP w Zgorzelcu znajduje się przy ul. Juliana Tuwima. Zatrzymuje się przy nim autobus linii miejskiej. Przez Zgorzelec przechodzą linie kolejowe Drezno – Lwów i Wrocław Gorlitz. Istnieje duży wybór połączeń do Wrocławia oraz bezpośrednie połączenia z Dreznem, Jelenią Górą, Zieloną Górą i Żarowem.
Zgorzelecki PKS obsługuje głównie połączenia lokalne. Wśród nich można znaleźć autobusy do Zawidowa – dawnego przejścia granicznego z Czechami. Budynek dworca PKS został sprzedany. Autobusy zatrzymują się na wyznaczonych przystankach w obrębie miasta, w tym pod CHR Plaza, gdzie planowane jest umieszczenie głównego punktu obsługi pasażerów.
Zabytki i atrakcje
Jednym z najciekawszych budynków w Zgorzelcu jest gmach Miejskiego Domu Kultury. Powstał on dla uczczenia pamięci Wilhelma I – pierwszego cesarza zjednoczonych Niemiec. Interesujący jest także dawny młyn przy ul. Wrocławskiej, którego historia sięga czasów średniowiecza. W Zgorzelcu znajduje się również dom Jakuba Bohme, filozofa i mistyka, który mieszkał w Zgorzelcu przez 11 lat. W czasie II wojny światowej w Zgorzelcu znajdował się obóz jeniecki Stalag VIII, gdzie przetrzymywano Polaków, Rosjan, Słowaków, Belgów, Francuzów, Włochów i Brytyjczyków. Dziś na tym miejscu stoi pamiątkowy obelisk. Najciekawszymi zabytkami sakralnymi są: kościół św. Bonifacego i kościół św. Jana Chrzciciela. Niemniej ciekawe jest miasto Gorlitz, w którym można zobaczyć m.in. Dolny Rynek, Ratusz, zabytkową zabudowę Starego Miasta, pozostałości fortyfikacji i Waidhaus – najstarszą świecką budowlę w mieście.