Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Zgierza

Zgierz jest miastem położonym w środkowej części Polski, w województwie łódzkim, ok. 12 km na północ od centrum Łodzi, nad rzeką Bzurą. Ma blisko 60 tys. mieszkańców. Przez Zgierz przechodzi droga krajowa nr 1 Gdańsk – Cieszyn, droga krajowa nr 71 Stryków- Rzgów. Miasto jest również skomunikowane z autostradą A2. Najbliższym lotniskiem jest międzynarodowy port lotniczy w Łodzi. Zgierz jest również miejscem atrakcyjnym turystycznie – znajduje się tu unikatowy zespół urbanistyczny zrewitalizowany w ramach Parku Kulturowego Miasto Tkaczy.

Podział administracyjny

Formalnie Zgierz jest jednolitą gminą miejską i nie posiada administracyjnie wyodrębnionych dzielnic. W skład miasta wchodzą osiedla: Stare Miasto, Nowe Miasto, os. 650 – lecia, Kurak, Przybyłów, Podleśna, Rudniki, Proboszczewice – Lućmierz, Piaskowice – Aniołów, Chełmy – Adelmówek, Krzywie – Chełmy.

Transport miejski

Po Zgierzu można poruszać się autobusami i tramwajami (2 linie). Nie funkcjonuje komunikacja nocna. Cena biletu jednorazowego, normalnego na autobusy kursujące w granicach miasta Zgierz wynosi  2,2 – 2,7 zł. Linie tramwajowe łączą Zgierz z Łodzią. Obsługuje je MPK Łódź i obowiązuje tu bilet aglomeracyjny w cenie 4,4 – 5,2 zł.

Samochodem po Zgierzu

W Zgierzu nie ma strefy płatnego parkowania. Korki tworzą się zazwyczaj przy punktach wylotowych z miasta, zwłaszcza na drodze krajowej nr 1. Korków można spodziewać się na skrzyżowaniu ulic Łódzkiej i 1 Maja, u zbiegu ulic Łęczyckiej, Gałczyńskiego i Musierowicza, na ul. Piątkowskiej w okolicy Ronda Lecha Kaczyńskiego i skrzyżowania z ul. Musierowicza.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec PKP w Zgierzu znajduje się przy ul. Kolejowej. Można do niego bez problemu dotrzeć komunikacją miejską. Przez Zgierz przechodzą dwie linie kolejowe: Bednary – Łódź Kaliska i Łódź Widzew – Kutno. Oprócz Dworca Głównego w Zgierzu, na Osiedlu 650  - lecia, znajduje się jeszcze przystanek kolejowy Zgierz Północ, na którym zatrzymują się tylko pociągi osobowe.

Autobusy PKS zatrzymują się na kilku przystankach w obrębie Zgierza. Przystanek pełniący rolę „dworca” znajduje się na ul. Łąkowej, przy Straży Pożarnej, niedaleko MOSiR. Zatrzymują się na nim autobusy w kierunku Łodzi (duży wybór połączeń), Kołobrzegu, Władysławowa, Mrągowa, Kutna, Słupska, Krynicy Morskiej i Gdyni.

Zabytki i atrakcje

Na terenie Nowego Miasta znajduje się unikatowe założenie urbanistyczne zwane Miastem Tkaczy. Jest to zespół 30 klasycystycznych, drewnianych domów sukienników, wybudowanych według ujednoliconego planu, w układzie szachownicowym. Dzielnica została wybudowana jako osada fabryczna i obecnie jest największą atrakcją Zgierza. Do cennych obiektów należy łaźnia miejska z początku XX w. z czynną do dziś krytą pływalnią. Najważniejszym zabytkiem sakralnym jest neogotycki kościół św. Katarzyny. Warto odwiedzić Muzeum Miasta Zgierza. Ciekawe są także cmentarze: katolicki, protestancki, żydowski i mariawicki.

Wyznaczanie trasy