Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Zduńskiej Woli

Informacje ogólne i położenie

Zduńska Wola to miasto w centralnej Polsce, w województwie łódzkim. Położone na Wysoczyźnie Łaskiej, nad rzeką Pichną. Zamieszkiwane przez ok. 44 tysiące ludzi i podzielone na 18 zwyczajowych osiedli. Jest regionalnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł odzieżowy i włókienniczy), edukacyjnym i sportowym.

Podróż samochodem

W Zduńskiej Woli przecinają się dwie drogi krajowe – nr 12 na trasie Łęknica (granica z Niemcami)-Głogów-Leszno-Jarocin-Kalisz-Sieradz-Zduńska Wola-Piotrków Trybunalski-Radom-Puławy-Lublin-Chełm-Dorohusk (granica z Ukrainą) oraz droga krajowa nr 14 na trasie Łowicz-Stryków-Łódź-Pabianice-Zduńska Wola-Sieradz-Walichnowy.

W pobliżu planowany jest także przebieg drogi ekspresowej S8. W mieście nie wyznaczono strefy płatnego parkowania. Postój możliwy jest na parkingach miejskich, prywatnych, a także przed budynkami użyteczności publicznej.

Podróż pociągiem

Zduńska Wola posiada 3 stacje kolejowe, w tym najważniejszy dworzec przy Placu Żelaznym 1. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Częstochowa, Gdynia, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Łódź, Poznań, Sieradz, Szczecin, Warszawa czy Wrocław.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Juliusza. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Kalisz, Lublin, Radom, Wrocław, Bydgoszcz, Koszalin, Piotrków Trybunalski, Świnoujście, Opole, Poznań czy Warszawa.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Łódź-Lublinek, położony ok. 45 kilometrów od Zduńskiej Woli. Rocznie korzysta z niego ok. 460 tysięcy pasażerów. Obsługuje wyłącznie połączenia międzynarodowe (Ryanair do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch i Norwegii; SAS do Kopenhagi oraz Sun D'or sezonowo do Tel Awiwu).

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz miasta zapewnia MPK Zduńska Wola. Obsługuje 10 linii, w tym dwie docierające do Sieradza. Bilet miejski kosztuje 2,2-2,4 zł, podmiejski – 3,2-3,4 zł, a do Sieradza – 3,6-4 zł.

Atrakcje turystyczne

Najchętniej odwiedzanym obiektem jest dom narodzin świętego Maksymiliana Marii Kolbego, w którym znajduje się jego muzeum oraz sanktuarium jego imienia. Warto odwiedzić również Muzeum Historii Miasta oraz Skansen Lokomotyw. Odpocząć można w Parku Miejskim przy Dworku Złotnickich oraz w Lesie Paprockim. W Zduńskiej Woli zachował się cmentarz żydowski z ok. 3 tysiącami nagrobków.

Wyznaczanie trasy