Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Zawoi

Informacje ogólne i położenie

Zawoja to największa pod względem powierzchni wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim. Leży u stóp Babiej Góry, w dolinie rzeki Skawica, na stokach Beskidu Żywieckiego i Beskidu Makowskiego. To znana miejscowość turystyczno-wypoczynkowa, w której siedzibę ma Babiogórski Park Narodowy. Zamieszkiwana przez ok. 9 tysięcy mieszkańców.

Składa się z wielu części nazywanych przysiółkami, w tym m.in. Barańcowa, Czatoża, Kalina Dolna, Kalina Górna, Markowa czy Rybna. Działają tu stacje narciarskie, z miasta prowadzą również liczne trasy piesze.

Podróż samochodem

Przez Zawoję prowadzi droga wojewódzka nr 957 (Białka Tatrzańska-Zawoja-Czarny Dunajec-Nowy Targ). Wieś oddalona jest od Krakowa i Bielska-Białej o nieco ponad 70 kilometrów.

Do dyspozycji kierowców jest kilka parkingów, w tym przy ośrodkach narciarskich, a także przy schronisku PTTK (przysiółek Markowa).

Podróż autobusem

W Zawoi znajduje się kilka przystanków (m.in. Zawoja Marszałki, Centrum, Policzne), na których zatrzymują się autobusy i busy. Do miejscowości można dostać się autobusami PKS (z Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Makowa Podhalańskiego czy Krakowa). Z miast tych można dotrzeć także prywatnymi busami.

Wymienione środki transportu służą także w podróżowaniu po Zawoi i okolicach. Autobusem pokonamy trasę między kolejnymi przystankami we wsi. Warto zaznaczyć, że miejscowość ma ok. 18 kilometrów długości.

Podróż pociągiem

Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Suchej Beskidzkiej (oddalonej o ok. 20 km od Zawoi) i Makowie Podhalańskim (15 km odległości). Podróż należy kontynuować autobusem lub busem. Z obydwu miast kursują regularne linie.

Atrakcje turystyczne

Zawoja słynie ze stacji narciarskich, w tym największego ośrodka Mosorny Groń, na który wjechać można koleją liniową. Turyści doceniają również liczne szlaki piesze prowadzące po okolicznych lasach i wzniesieniach.

Warte zobaczenia są także zabytki, jak np. kościół św. Klemensa z XIX wieku, klasztor Karmelitów Bosych, a w przysiółku Czatoża – charakterystyczna dzwonnica loretańska i zabytkowe piwniczki, w których mieszkańcy przechowywali niegdyś żywność.

Wyznaczanie trasy