Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Zawiercia

Zawiercie jest miastem położonym w południowej części Polski, w województwie śląskim, u źródeł rzeki Warty, na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Zawiercie jest miastem przemysłowym. Ważną rolę odgrywa turystyka – w Zawierciu rozpoczyna się wiele szlaków rowerowych i pieszych Wyżyny  Krakowsko Częstochowskiej. Zawiercie jest również ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 78 Chałupki – Chmielnik oraz drogi wojewódzkie: nr 791 Trzebinia – Myszków i 796 Zawiercie – Dąbrowa Górnicza. Planowana jest budowa obwodnicy miasta. Dobrze rozwinięta jest sieć połączeń kolejowych. W odległości ok. 28 km od Zawiercia znajduje się międzynarodowe lotnisko Katowice – Pyrzowice.

Podział administracyjny

Zawiercie jest podzielone na 19 osiedli: Centrum, Przyjaźń, Os. Piłsudskiego (Żabki), Warty, Kromołów,  Bzów, Blanowice,  Łośnice, Karlin, Żerkowice, Borowe Pole, Marciszów, Miodowa, Zuzanka, Kądzielów,  Stawki, Ręby, Stare Zawiercie, Osiedle Wojska Polskiego.

Transport miejski

Po Zawierciu można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Linie autobusowe obsługują obszar gminy Zawiercie oraz gminy sąsiadujące. Cena biletu zależy od tego przez ile gmin przebiega trasa, którą pasażer chce przejechać. Bilet na przejazd w granicach jednej gminy i na trasie Morsko – Skarżyce – Morsko i Zawiercie – Bzów kosztuje 2,5 – 3 zł. Bilet na przejazd w granicach dwóch gmin kosztuje ok. 3-3,5 zł, a na przejazd w granicach trzech gmin 4 – 4,8 zł. Funkcjonuje również linia obsługująca centrum Zawiercia, rozpoczynająca i kończąca kurs przy dworcu PKP, na którą bilet kosztuje 1,7 – 2 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Przez Zawiercie przebiega Centralna Magistrala Kolejowa łącząca Zawiercie i Grodzisk Mazowiecki oraz linie kolejowe Warszawa – Katowice, Zawiercie - Dąbrowa Górnicza. Zawiercie oferuje więc dobre połączenia z miastami województwa śląskiego oraz mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Dworzec PKP znajduje się przy ulicy 3 Maja. Można do niego z łatwością dotrzeć komunikacją miejską.

Dworzec PKS znajduje się tuż obok dworca PKP. Dostępne są połączenia autobusowe do Katowic, Krakowa, Olkusza, Bytomia, Gliwic, Sosnowca, Kłodzka i Kielc. Jeżeli chodzi o połączenia lokalne można korzystać zarówno z komunikacji autobusowej, jak i prywatnych busów.
 
Zabytki i atrakcje

Ze względu na położenie w granicach Jury Krakowsko – Częstochowskiej Zawiercie jest miejscem atrakcyjnym turystycznie. Stanowi doskonałą bazę wypadową na wycieczki piesze i rowerowe w pobliskie skałki oraz do słynnych Orlich Gniazd, czyli zamków Ogrodzieniec, Mirów, Bobolice, Łutowiec, Morsko. W samym Zawierciu do najbardziej interesujących zabytków należą: Pałacyk Szymańskiego, osiedle robotnicze TAZ z przeł. XIX i XX w., budynek dworca PKP, dworek na osiedlu Bzów i zabudowania Huty Szkła. Najważniejszymi zabytkami sakralnymi są: kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła, kościół św. Mikołaja w Kromołowie – najstarsza świątynia w mieście z cennym, zabytkowym wyposażeniem oraz cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicki i żydowski.

Wyznaczanie trasy