Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Żar

Informacje ogólne i położenie

Żary to miasto w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim. Położone pomiędzy dwoma dopływami Odry – Bobrem i Nysą Łużycką. Zamieszkiwane przez ok. 39 tysięcy ludzi, podzielone na 5 zwyczajowych dzielnic. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym.

Podróż samochodem

Przez Żary przebiega droga krajowa nr 12 ze wschodu na zachód Polski, od granicy z Niemcami w Łęknicy, przez Żary, Głogów, Leszno, Jarocin, Piotrków Trybunalski, Radom, Lublin, Chełm, do granicy z z Ukrainą w Dorohusku. Przez miasto przebiega również droga krajowa nr 27 od granicy z Niemcami w Przewozie do Zielonej Góry. W pobliżu znajduje się także droga krajowa nr 18 (część trasy europejskiej E36) – od granicy z Niemcami w Olszynie do Krzyżowej.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 17.00. Postój do 15 minut kosztuje 0,5-0,7 zł, pierwsza godzina – 1,6-1,8 zł, druga – 1,9-2,1 zł, trzecia – 2,2-2,4 zł, czwarta i każda kolejna – 1,6-1,8 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ulicy Długosza 1. Kasy biletowe są nieczynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Berlin, Gliwice, Hamburg, Jelenia Góra, Katowice, Kraków, Opole, Wrocław, Zabrze, Zielona Góra, Legnica czy Szklarska Poręba.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ulicy Ułańskiej 1. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Głogów, Gorzów Wielkopolski, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Lublin, Poznań, Świnoujście, Wrocław czy Zielona Góra.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach, ok. 175 kilometrów od Żar. Obsługuje połączenia międzynarodowe, a także lokalne – do Warszawy i Gdańska. Drugie najbliższe lotnisko pasażerskie to Port Lotniczy Poznań-Ławica, znajdujący się ok. 180 kilometrów od Żar. Obsługuje połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy i Krakowa.

Komunikacja miejska

Połączenia autobusowe wewnątrz miasta, a także do miejscowości Tuplice, Szprotawa czy Iława, obsługuje MZK Żagań. Bilet miejski to wydatek 2-2,2 zł, a ulgowy – 1-1,1 zł.

Atrakcje turystyczne

W Żarach warto odwiedzić Stary Rynek, a także zobaczyć ratusz, zabytkowe kościoły z XIII-XVII wieku czy kompleks zamkowo-pałacowy z XIII-XIV wieku. Ciekawym miejscem jest również Zielony Las z wieżą widokową. Życie kulturalne miasta skupia się wokół Żarskiego Domu Kultury, który prowadzi np. Małą Galerię.

Wyznaczanie trasy