Mapa Zabrza
Informacje ogólne i położenie
Zabrze to miasto w województwie śląskim, na Górnym Śląsku. Położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzekami Kłodnicą i Bytomką. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto podzielone jest na 14 dzielnic oraz 4 osiedla i zamieszkiwane przez ok. 180 tysięcy ludzi. To ważny ośrodek przemysłowy (kopalnie, przemysł energetyczny i elektroniczny), naukowy i kulturalny regionu.
Podróż samochodem
Miasto położone jest przy ważnych szlakach drogowych – autostradą A1 (łącząca północ z południem kraju, biegnąca na trasie Gdańsk-Toruń-Łódź-Częstochowa-Gliwice-Żory-Gorzyczki) i autostradą A4 (łącząca wschód z zachodem Polski, biegnąca na trasie Zgorzelec-Legnica-Wrocław-Opole-Gliwice-Katowice-Kraków-Tarnów-Rzeszów-Korczowa).
Parkowanie w centrum Zabrza możliwe jest na wyznaczonych miejscach parkingowych. Planowane jest wprowadzenie strefy płatnego parkowania.
Podróż pociągiem
Główny dworzec kolejowy mieści się przy placu Dworcowym. Obsługuje połączenia z takimi miastami jak Kraków, Katowice, Opole, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław czy Berlin. Pociągi zatrzymują się także na 4 mniejszych stacjach.
Podróż autobusem
Dworzec autobusowy PKS znajduje się przy ul. Goethego 1. Korzystają z niego pojazdy kursujące niemal ze wszystkich regionów Polski. Obsługuje przewoźników z Katowic, Tarnowskich Gór, Kołobrzegu, Jastrzębia-Zdroju, Sanoka czy Zakopanego.
Podróż samolotem
Najbliższe międzynarodowe lotnisko pasażerskie to port lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się 40 kilometrów od Gliwic. Obsługuje takich przewoźników jak Ryanair czy Wizz Air, a także połączenie krajowe LOT do Warszawy.
Komunikacja miejska
Zabrzańska komunikacja miejska oferuje ok. 40 linii autobusowych, które kursują do wszystkich części Zabrza, a także okolicznych miejscowości Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Transport wspomaga 6 linii tramwajowych. Bilet normalny (w mieście) kosztuje 3 zł, a ulgowy 1,5 zł.
Atrakcje turystyczne
Zabrze to przede wszystkim ciekawa architektura – obiekty sakralne z XIX wieku, budowle poprzemysłowe (wieże ciśnień, zabudowy kopalni) czy osiedla robotnicze. W mieście działa kilka instytucji kultury, w tym Muzeum Miejskie, Muzeum Górnictwa Węglowego, Teatr Nowy czy filharmonia. W Zabrzu działa również ogród botaniczny, a odpoczywać można w kilku parkach.