Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Wodzisławia Śląskiego

Wodzisław Śląski jest miastem położonym w południowo – zachodniej części Polski, w województwie śląskim, w pobliżu granicy z Czechami. Ma ok. 50 tys. mieszkańców. Jest miastem przemysłowym. Znajdują się tu Zakłady Ciepłownicze i Elektrociepłownia. Miasto jest węzłem kolejowym i drogowym. Przez Wodzisław przebiega droga krajowa nr 78 Chałupki – Chmielnik oraz drogi wojewódzkie nr 932, 933 i 936 oraz linia kolejowa Katowice – Chałupki – Bohumin. Miasto jest skomunikowane z autostradą A1.

Podział administracyjny

Wodzisław Śląski jest podzielony na 9 dzielnic: Stare Miasto, Nowe Miasto, Kokoszyce, Wilchwy, Zawada, Jedłownik Osiedle, Jedłownik-Turzyczka-Karkoszka, Osiedla XXX-lecia – Piastów – Dąbrówki i Radlin II.

Transport miejski

Po Wodzisławiu można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Autobusy kursujące w granicach miasta oznaczone są literami. Bilet jednorazowy, normalny kosztuje 2 – 2,5 zł. Komunikację pomiędzy Wodzisławiem a sąsiednimi gminami obsługuje MZK Jastrzębie Zdrój. Linie międzygminne oznaczone są cyframi. Bilet jednorazowy, normalny kosztuje 3,4 – 4 zł, natomiast bilet na trasie Wodzisław Śląski – Jastrzębie Zdrój 3,8 – 4,5 zł. Dodatkowo kursuje linia Wodzisław Śląski – Rybnik obsługiwana przez przewoźnika prywatnego, gdzie bilet normalny kosztuje 3 – 3,5 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Przez Wodzisław Śląski przechodzi linia kolejowa Katowice – Chałupki – Bohumin (Czechy). Dostępny jest duży wybór połączeń do Jastrzębia Zdroju, Rybnika, Raciborza i Katowic. Dworzec PKP znajduje się przy ul. Dworcowej. Można do niego dotrzeć komunikacją miejską. Oprócz dworca PKP istnieje jeszcze przystanek Wodzisław Śląski Radlin, na którym zatrzymują się pociągi osobowe.

Od 2012 r. w Wodzisławiu nie ma dworca autobusowego. Stary budynek został wyburzony, a w jego miejsce ma powstać galeria handlowa. Na ul. Targowej znajduje się przystanek, z którego odjeżdżają autobusy do Jastrzębia Zdroju, Raciborza, Wrocławia, Zakopanego i mniejszych miejscowości sąsiadujących z Wodzisławiem.

Zabytki i atrakcje

W Wodzisławiu Śląskim zachował się średniowieczny rynek otoczony zabytkowymi, XIX – wiecznymi kamieniczkami. Najważniejszym zabytkiem jest klasycystyczny Pałac Dietrichsteinów, wybudowany na miejscu starego, średniowiecznego zamku książęcego. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Regionalne. Atrakcją miasta jest ćwiczebna sztolnia górnicza, imitująca podziemie prawdziwej kopalni. Wewnątrz sztolni mieści się niewielka ekspozycja. Interesującymi obiektami są również: zespół pałacowo – parkowy w dzielnicy Kokoszyce, Baszta Rycerska będąca częścią nieistniejącego już zamku myśliwskiego, budynek Urzędu Miasta i budynek poczty. Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ewangelicki kościół Św. Trójcy – najstarszy budynek w Wodzisławiu i jeden z najstarszych kościołów Górnego Śląska i dawny klasztor franciszkanów.

Wyznaczanie trasy