Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Włocławka

Informacje ogólne i położenie

Włocławek to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone w Kotlinie Płockiej nad Wisłą, przy ujściu rzeki Zgłowiączki. Zamieszkiwane jest przez ok. 116 tysięcy ludzi. Miasto podzielone jest na 10 obszarów funkcjonalno-przestrzennych. To ważny ośrodek przemysłowy (chemiczny, energetyczny, spożywczy budowlany), turystyczny, edukacyjny, sportowy i kulturalny regionu.

Podróż samochodem

Przez Włocławek przebiega droga krajowa nr 1, która w połączeniu z drogą ekspresową S1 i autostradą A1 tworzy dogodne połączenie między południem i północą Polski. Dodatkowo droga krajowa nr 62 do Płocka, Nowego Dworu Mazowieckiego i Siemiatycz, droga krajowa nr 67 do Lipna czy droga wojewódzka nr 252 do Inowrocławia. W przyszłości, w odległości 5-10 km na południe od miasta, przebiegać będzie autostrada A1.

W mieście i przy dojazdach mogą tworzyć się zatory. Droga krajowa nr 1 jest trasą tranzytową. We Włocławku wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00 i w soboty w godzinach 8.00-14.00. Za 30-minutowy postój zapłacić trzeba 0,8-1 zł, pierwsza godzina – 1,6-2 zł, druga godzina – 3,5-4 zł, trzecia – 5,7-6 zł, a każda następna – 1,6-2 zł.

Podróż pociągiem

Główny dworzec kolejowy Włocławek znajduje się przy ulicy Okrzei. Składa się z dwóch peronów i posiada czynne kasy biletowe. Dodatkowo podróżni korzystają z dworca Zazamcze i przystanku Włocławek-Brzezie. Obsługiwane połączenia do takich miast jak Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Hel, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Przemyśl, Szczecin, Świnoujście, Toruń, Warszawa czy Zakopane.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy także znajduje się przy ul. Okrzei. Obsługuje połączenia podmiejskie, regionalne i krajowe, w tym do takich miast jak Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Ciechocinek, Gdańsk, Inowrocław, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Ustka, Wrocław, Zakopane czy Warszawa.

Podróż samolotem

Najbliższe międzynarodowe lotniska znajdują się w Bydgoszczy (także połączenie lokalne do Warszawy), oddalonej o ok. 105 kilometrów oraz w Łodzi (tylko połączenia międzynarodowe), oddalonej o ok. 115 km.

Komunikacja miejska

We Włocławku jedynym środkiem komunikacji miejskiej są autobusy obsługiwane przez MPK Włocławek. Do dyspozycji pasażerów jest 18 stałych linii miejskich i 4 podmiejskie. Bilet normalny kosztuje 2,5-2,7 zł, a ulgowy o połowę mniej.

Atrakcje turystyczne

W mieście wiele jest zabytków architektury sakralnej, w tym np. kościół św. Witalisa z XIV wieku czy klasztor i kościół Franciszkanów reformatów z XVII wieku. Na uwagę zasługuje oczywiście Stary Rynek czy zrewitalizowany budynek dawnego browaru.

Warto odwiedzić Teatr Impresaryjny, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej lub obserwatorium astronomiczne. We Włocławku znajdują się także dwie hale widowiskowo-sportowe. Mieszkańcy i turyści chętnie spacerują malowniczymi Bulwarami Piłsudskiego nad Wisłą.

Wyznaczanie trasy