Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Wisły

Informacje ogólne i położenie

Wisła to miasto w województwie śląskim. Leży w Beskidzie Śląskim, sąsiaduje m.in. z Ustroniem i Szczyrkiem, a także z Czechami. Zamieszkiwane jest przez ponad 11 tysięcy mieszkańców. Nazwa miejscowości nawiązuje do źródeł największej polskiej rzeki, które biją właśnie stąd.

Miasto dzieli się się na osiedla: Centrum, Obłaziec, Jawornik, Głębce, Malinka, Czarne, Nowa Osada. To jeden z największych ośrodków luterańskich w Polsce. Większość mieszkańców to protestanci. Wisła jest znaną miejscowością turystyczno-wypoczynkową oraz dużym ośrodkiem narciarskim.

Podróż samochodem

Wisła znajduje się ok. 40 kilometrów od Bielska-Białej, do której prowadzi droga ekspresowa S1. Dojazd możliwy jest, w zależności od kierunku jazdy, przez Bielsko, następnie kierunek na Szczyrk. Podróżni z zachodniej części kraju powinni kierować się na Skoczów i Ustroń.

W mieście funkcjonuje wiele parkingów, w tym kilka bezpłatnych. Poruszanie się po Wiśle może wiązać się z chwilowymi zatorami na drogach, zwłaszcza w sezonie letnim i zimowym, a także w czasie zawodów w skokach narciarskich odbywających się na tamtejszej skoczni.

Podróż autobusem

Do Wisły dotrzeć można transportem zorganizowany, w tym autobusami. Dworzec PKS mieści się przy ulicy Lipowej 4. Zatrzymują się tam pojazdy np. PKS Warszawa Polonus (z Warszawy, Radomia, Kielc, Katowic, Bielska-Białej) czy PKS Pszczyna (kursujący na trasie Jastrzębia Góra-Wisła, przejeżdżający przez takie miasta jak Gdynia, Władysławowo, Katowice czy Częstochowa).

Podróż pociągiem

Wisła jest dobrze skomunikowana z innymi miastami poprzez linię kolejową. Dworzec PKP Wisła Uzdrowisko mieści się przy ulicy 1 Maja. Działają także mniejsze stacje kolejowe, takie jak Wisła Obłaziec, Dziechcinka czy Głębce. Na dworcu znajduje się automat biletowy. Kasa jest nieczynna.

Komunikacja miejska

W Wiśle nie działa transport miejski. Do dyspozycji podróżnych są taksówki zatrzymujące się na postoju przy dworcu PKP, a także lokalne busy kursujące do pobliskich miejscowości (Szczyrk czy Ustroń).

Atrakcje turystyczne

Wisła to ośrodek narciarski. Działają tu dwie skocznie narciarskie oraz 16 wyciągów i 20 kilometrów tras zjazdowych. Z miasta prowadzą również liczne piesze szlaki turystyczne.

Warte uwagi są także pozostałe atrakcje: Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Muzeum Beskidzkie mieszczące się w dawnej karczmie z XVIII wieku, pałacyk myśliwski Habsburgów czy zabytkowa zabudowa drewniana (sakralna, ale także liczne wille).

W mieście działa Muzeum Narciarstwa, w którym zobaczyć można np. eksponaty związane z najbardziej znanym mieszkańcem miejscowości, Adamem Małyszem.

Wyznaczanie trasy