Mapa Wenezueli
Informacje ogólne i położenie
Wenezuela to państwo położone w północnej części Ameryki Północnej. Graniczy z Brazylią, Kolumbią i Gujaną. Składa się z 22 krajów związkowych oraz jednego terytorium federalnego, czyli tzw. Dependencji Federalnych, które obejmują ok. 600 wenezuelskich wysp i wysepek.
Kraj zamieszkiwany jest przez ok. 28 milionów ludzi, a jego stolicą jest miasto Caracas. Obowiązującą walutą jest boliwar fuerte, a językiem urzędowym – hiszpański. Ponad 80 proc. mieszkańców to katolicy.
Największymi miastami są: Maracaibo (2,6 mln mieszkańców), Caracas (2 mln), Valencia (1,8 mln) Barquisimento (1,2 mln), Ciudad Guayana (910 tys.) czy Maracay (850 tys.).
Podróż samochodem
Wenezuela dysponuje ok. 95 tysiącami kilometrów dróg, które bywają bardzo różne. W dużych miastach i ich okolicach są zazwyczaj równe i dobrze oznaczone, ale im dalej od aglomeracji, tym prezentują się gorzej. Wiele jest dróg nieutwardzanych, w tym szutrowych, więc warto postawić na pojazd z napędem na cztery koła.
Pod warunkiem, że znajdziemy wypożyczalnię samochodów, bo tego typu biznesów w Wenezueli nie jest wiele. Jeśli jednak się to uda, nie trzeba martwić się o późniejsze koszty podróży. Benzyna należy tu do najtańszych na świecie. Zazwyczaj kosztuje równowartość kilku-kilkunastu groszy za litr. Należy jednak uważać na nawet kilkudniowe przerwy w jej dostawie.
Podróż koleją
W kraju istnieje przynajmniej kilka tysięcy kilometrów torów kolejowych, ale nie są one raczej wykorzystywane, a już na pewno nie do transportu pasażerskiego. Od kilku lat wprowadzane są nowe linie, ale obsługują trasy mierzące maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów. Kursują zazwyczaj z dużych miast do miejscowości robotniczych. Wcześniej transport kolejowy miał spory udział w transporcie pasażerskim, ale w latach 30. XX wieku uznano, że jest to działalność nieopłacalna.
Podróż autobusem
To bez wątpienia najbardziej dogodna forma transportu w Wenezueli. Do dyspozycji podróżnych są pojazdy różnego typu – od tanich autobusów o niskim standardzie, aż do luksusowych autokarów z wszelkimi udogodnieniami. Bardziej komfortowe są autobusy klasy cama i buscama.
Wszystkie one są równie bezpieczne, więc głównym kryterium jest cena. Przejazd pojazdem z klimatyzacją i rozkładanymi fotelami może być kilkakrotnie droższy. Na najdłuższych trasach warto jednak zainwestować w takie udogodnienie. Zwłaszcza, że odległości między dużymi miastami i najważniejszymi atrakcjami turystycznymi są duże (trasy nawet kilkunastogodzinne). Czas dojazdu na miejsce należy uznać za mocno orientacyjny.
Podróż samolotem
Największy port lotniczy w Wenezueli znajduje się w Caracas, a właściwie ok. 30 km od centrum stolicy. Każdego roku przewozi ponad 8 milionów pasażerów, w tym do Stanów Zjednoczonych, krajów europejskich czy na Bliski Wschód.
Lokalne linie lotnicze to Conviasa, Aeropostal Venezolana, Avior Airlines, Aserca Airlines czy LASER Airline. Ze względu na duże odległości między największymi miastami, jest to najwygodniejszy środek transportu, także wewnątrz kraju. Zwłaszcza, że ceny wcale nie są wysokie i można je porównywać z tymi za autobus w wyższym standardzie.
Inne środki transportu
Aby dotrzeć na wyspę Margaritę, trzeba skorzystać z promu, który nie kursuje jednak codziennie. W aglomeracjach warto postawić na komunikację, np. na metro w Caracas, Los Teques, Maracaibo czy Valencii oraz taksówki, które są wyjątkowo tanie.
Dużą popularnością cieszy się także tzw. taxi por puesto, czyli mieszkańcy oferujący przejazd samochodami osobowymi, które kursują na stałych trasach i poruszają się głównie przy komplecie pasażerów. To bardzo szybkie i często jedyne rozwiązanie, by dotrzeć w wybrane miejsce. To opcja tylko trochę droższa od biletu na komunikację miejską.
Atrakcje turystyczne
Podróż po Wenezueli wielu rozpoczyna od jej stolicy, czyli Caracas. To malownicze, tętniące życiem miasto, w którym nowoczesność łączy się z historią. Najstarszymi zabudowaniami są świątynie i klasztory, które powstały nawet w XVI i XVII wieku.
Ten południowoamerykański kraj słynie jednak głównie ze swojej bogatej przyrody. Warto wspomnieć o Los Roques, czyli archipelagu wysp koralowym, Parku Narodowym Canaima, w którym znajduje się najwyższy na świecie wodospad Salto Angel (niemal kilometr wysokości) czy jeziorze Maracaibo, które jest połączone z Morzem Karaibskim i stanowi największą lagunę świata.
Na uwagę zasługuje także wyspa Margarita, która jest bardzo rozwinięta pod względem turystycznym – wiele hoteli i pensjonatów nad piaszczystym wybrzeżem. Warto odwiedzić również XVI-wieczne miasto Coro, które wraz z malowniczym portem wpisane jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Mapy
-
Mapy