Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Wejherowa

Wejherowo jest miastem położonym w północnej części Polski, w województwie pomorskim, nad rzeką Redą, w pobliżu Pojezierza Kaszubskiego, w odległości ok. 25 km od Gdyni. Ze względu na bliskość Trójmiasta i nadmorskich miejscowości wypoczynkowych istotną rolę w gospodarce odgrywa turystyka. Wejherowo jest również ważnym ośrodkiem kultu religijnego. Przez Wejherowo przechodzi droga krajowa nr 6 Szczecin Gdańsk oraz drogi wojewódzkie nr 218 i 224, miasto jest skomunikowane z Obwodnicą Trójmiasta. Przez Wejherowo przechodzi linia kolejowa Berlin – Gdynia. Najbliższym portem lotniczym jest międzynarodowe lotnisko w Gdańsku.

Podział administracyjny

Wejherowo jest podzielone na 4 dzielnice: Śródmieście, Dzielnicę Zachodnią, Nanice i Śmiechowo. Dzielnice są podzielone na osiedla.

Transport miejski

Po Wejherowie można poruszać się autobusami. Bilet jednorazowy, normalny kosztuje 3- 3,5 zł. Dostępny jest również bilet metropolitalny, ważny w granicach Wejherowa, Gdańska i Gdyni. Najtańszy bilet to bilet 24-godzinny w cenie 14 – 17 zł. Bilet metropolitarny może obejmować oprócz połączeń autobusowych Szybką Kolej Miejską. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mzkwejherowo.pl.

Dworce kolejowe i autobusowe

Oferta połączeń kolejowych obejmuje: Gdańsk, Kołobrzeg, Szczecin, Łebę, Olsztyn Białystok, Kraków, Katowice i Poznań. Połączenia Wejherowa z Trójmiastem oraz Rumią i Redą obsługuje Szybka Kolej Miejska. PKS obsługuje przede wszystkim linie lokalne. Dostępne są również połączenia do Pucka, Władysławowa, Jastrzębiej Góry, Karwi i  Gdyni.

Dworce kolejowy i autobusowy znajdują się przy ul. Kwietowej i można do nich dotrzeć komunikacją miejską. Jeżeli chodzi o stacje PKP to oprócz dworca głównego w Wejherowie istnieją jeszcze dwa przystanki kolejowe: Nanice i Śmiechowo, na których zatrzymują się pociągi osobowe.

Zabytki i atrakcje

Wejherowo jest ważnym ośrodkiem kultu maryjno – pasyjnego i jest nazywane „duchową stolicą Kaszub”. Znajduje się tu Kalwaria Wejherowska oraz cudowny obraz Matki Boskiej Wejherowskiej, przechowywany w kościele św. Anny (franciszkanów). Kalwaria Wejherowska, obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. W kościele św. Anny znajduje się również Muzeum Franciszkańskie i krypty dawnych właścicieli Wejherowa i zakonników. W centrum warto zobaczyć Rynek z Ratuszem oraz ul. Jana III Sobieskiego z zabytkowymi kamieniczkami i neogotyckim kościołem św. Stanisława Kostki. Kalwarię i zabytkowe centrum łączy Park Miejski, tworząc unikalne założenie przestrzenne. Kolejnym wartym obejrzenia zabytkiem jest Pałac Przebendowskich, w którym mieści się obecnie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej z bezcennymi starodrukami w języku kaszubskim.

Wyznaczanie trasy