Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Wałbrzycha

Informacje ogólne i położenie

Wałbrzych to miasto w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku. Położone w województwie dolnośląskim, nad rzeką Pełcznicą. Zamieszkiwane jest przez ok. 120 tysięcy ludzi, podzielone na 21 dzielnic i osiedli. To ważny ośrodek przemysłowy, handlowy, usługowy, kulturalny i naukowy regionu. Rozwija się także pod względem turystycznym.

Podróż samochodem

Przez Wałbrzych przebiega droga krajowa nr 35 z Wrocławia do granicy z Czechami w Golińsku, droga wojewódzka nr 367 do Jeleniej Góry, nr 375 do Starych Bogaczowic, nr 379 do Świdnicy, nr 381 do Kłodzka, nr 376 do Szczawna-Zdroju i Kamiennej Góry. 40 kilometrów od miasta przebiega autostrada A4 łącząca obecnie niemiecką granicę z Tarnowem.

W mieście obowiązują strefy płatnego parkowania. Opłaty za postój pobierane są od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00 oraz w soboty, w godz. 9.00-14.00. W ścisłym centrum obowiązują wyższe stawki – do 1 godziny – 3-3,5 zł, druga godzina – 3,6-4 zł, trzecia godzina – 4,3-4,5 zł, a każda kolejna 3-3,5 zł.

Podróż pociągiem

Wałbrzych dysponuje dwoma czynnymi dworcami. Pozostałe stacje obsługują ruch kolejowy, ale ich zabudowania są nieczynne dla podróżnych. Największy dworzec to Wałbrzych Główny przy ul. Gdyńskiej. Kasy biletowe są tam nieczynne. Obsługuje połączenia m.in. do Gdyni, Jeleniej Góry, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Torunia czy Olsztyna.

Podróż autobusem

PKS Wałbrzych zostało zlikwidowane. Transport dalekobieżny przejęły PKS Kłodzko, PKS Kamienna Góra i inni przewoźnicy. Wciąż działa tu dworzec autobusowy, który znajduje się przy ul. Wysockiego. Korzystają z niego autobusy kursujące m.in. do Jeleniej Góry, Jastrzębia-Zdroju, Kamiennej Góry, Kłodzka, Warszawy, Wrocławia, Zgorzelca, Zielonej Góry, Zakopanego i sezonowo do Kołobrzegu czy Pogorzelicy.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach, ok. 80 kilometrów od Wałbrzycha. Obsługuje połączenia międzynarodowe, a także lokalne – do Warszawy i Gdańska.

Komunikacja miejska

Obecnie w Wałbrzychu jedyną formą komunikacji miejskiej jest transport autobusowy, obsługiwany przez Śląskie Konsorcjum Autobusowe. To kilkanaście linii autobusowych w granicach miasta oraz w jego okolicach. Bilet normalny kosztuje 2,4-2,6 zł, a dobowy 9-10 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze.

Atrakcje turystyczne

Wałbrzych słynie przede wszystkim z Zamku Książ, który jest trzecim największym zamkiem w Polsce, którego historia sięga XIII wieku. W mieście znajdują się również ruiny Zamku Stary Książ.

Na uwagę zasługują także Stare Miasto z rynkiem, charakterystyczna Kolegiata NMP Bolesnej i Św. Aniołów Archaniołów czy Palmiarnia – jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce.

Warto odwiedzić wałbrzyskie instytucje kultury - Teatr Dramatyczny, Filharmonię Sudecką, Teatr Lalki i Aktora czy Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA działającą w Zamku Książ.

Wyznaczanie trasy