Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Tychów

Informacje ogólne i położenie

Tychy to miasto w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim. Wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zamieszkiwane jest przez ok. 130 tysięcy ludzi. Miasto podzielone jest na 16 dzielnic, w tym Śródmieście podzielone na 23 osiedla. To ważny ośrodek przemysłowy regionu (siedziba m.in. największego przemysłowego browaru oraz fabryki firmy Fiat).

Podróż samochodem

Przez Tychy przebiega droga ekspresowa S1 (odcinek Tychy-Dąbrowa Górnicza), droga krajowa nr 1 (trasa Bielsko-Biała-Tychy), droga krajowa nr 44 (Gliwice-Kraków), 86 (Tychy-Katowice). W pobliżu znajdują się również: autostrada A1 z północy na południe Polski (20 km na zachód od miasta) oraz autostrada A4 (od granicy z Niemcami do Tarnowa, w przyszłości do granicy z Ukrainą).

W centrum miasta funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Postój przez pierwszą godzinę kosztuje 1,5-2 zł, druga godzina i trzecia godzina – 1,8-2,5 zł, kolejne – 1,5-2 zł. Możliwe jest także wykupienie miesięcznego abonamentu w cenie 30-35 zł.

Podróż pociągiem

Głównym dworcem miasta jest stacja Tychy. Mieści się przy ul. Asnyka. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Warszawa, Gdynia, Kielce, Łódź, Białystok, Katowice, Bielsko-Biała czy Wiedeń.

Skorzystać można także z Szybkiej Kolei Regionalnej. Połączenie funkcjonuje z przystanków Tychy Miasto i Tychy Zachód. Dociera do Katowic i Sosnowca. Trasę do Katowic pociąg pokonuje w 25 minut. Bilet kosztuje 3,6-4 zł.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, znajdujący się ok. 50 km od Tychów. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa, oferujące loty m.in. do Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Dodatkowo LOT oferuje połączenie z Warszawą.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska oparta jest na 35 liniach autobusowych (w tym jednej pospiesznej) oraz 5 liniach trolejbusowych (oznaczonych A, B, C, D i E). Bilet 20-minutowy kosztuje 3-3,20 zł, 40-minutowy – 3,6-4 zł, 90-minutowy – 4,4-4,60 zł. Ulgowy jest o połowę tańszy. Przejazd linią pospieszną kosztuje 6,4-6,6 zł (ulgowy 3,2-3,4 zł).

Atrakcje turystyczne

W Tychach warto zobaczyć m.in. kościół św. Marii Magdaleny z XVIII wieku, zespół pałacowo-parkowy, a także browary – Browar Książęcy – największy przemysłowy w Polsce czy nieczynny już Browar Obywatelski.

W mieście znajdują się również Stadion Zimowy, hala sportowa, stadion miejski i pływalnia. Wypoczywać można nad Jeziorem Paprocańskim. Wydzielona została tu plaża, działa także ośrodek sportów wodnych.

Wyznaczanie trasy