Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Tomaszowa Mazowieckiego

Informacje ogólne i położenie

Tomaszów Mazowiecki to miasto położone w województwie łódzkim, w Dolinie Białobrzeskiej, nad Pilicą, Wolbórką, Czarną i Piasecznicą. Zamieszkiwane przez ok. 66 tysięcy mieszkańców. Podzielone zwyczajowo na części miasta i osiedla, zamieszkiwane przez ok. To regionalny ośrodek przemysłowy – przemysł włókienniczy, odzieżowy, maszynowy, ceramiczny.

Podróż samochodem

Przez Tomaszów Mazowiecki przebiegają dwie drogi krajowe – nr 8 z Suwałk, przez Warszawę, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, do Kudowy-Zdroju oraz droga krajowa nr 48, na trasie Kozienice-Dęblin-Kock. Inna ważna trasa regionalna to droga wojewódzka nr 716 z Łodzi, przez Tomaszów Mazowiecki, do Jaruszewic (w pobliżu Opoczna).

W mieście wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-18.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,2 zł, pierwsza godzina – 2-2,2 zł, każda kolejna – 2,4-2,6. Maksymalna stawka za cały dzień to 15-16 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Dworcowej. Kasy biletowe są nieczynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Krynica, Łódź, Poznań, Szczecin, Tarnów, Toruń, Włocławek czy Zakopane.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne zatrzymują się w pobliżu dworca kolejowego. Można nimi dotrzeć do takich miast jak Kudowa-Zdrój, Warszawa, Wrocław, Częstochowa, Gdynia, Kołobrzeg, Lublin, Łódź, Toruń, Władysławowo, Opole czy Lublin.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Łódź-Lublinek, położony ok. 60 kilometrów od Tomaszowa Mazowieckiego. Rocznie korzysta z niego ok. 460 tysięcy pasażerów. Obsługuje wyłącznie połączenia międzynarodowe (Ryanair do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch i Norwegii; SAS do Kopenhagi oraz Sun D'or sezonowo do Tel Awiwu).

Komunikacja miejska

Poruszanie się po mieście możliwe jest autobusami MZK Tomaszów Mazowiecki. To 15 linii stałych oraz jedna okresowa. Swoim zasięgiem obejmują cały Tomaszów Mazowiecki oraz okoliczne miejscowości. Docierają m.in. do Zaborowa czy Piotrkowa Trybunalskiego. Bilet miejski kosztuje 2,4-2,6 zł, linia nocna – 4,8-5 zł, a przejazd poza granice administracyjne miasta – 3,4-3,8 zł.

Atrakcje turystyczne

W Tomaszowie Mazowieckim podziwiać można zabytkowe kościoły katolickie oraz ewangelicko-augsburskie. Inne ciekawe zabudowania to Pałac Ostrowskich, gdzie mieści się muzeum im. Antoniego Ostrowskiego, liczne pałacyki, kamienice i budynki pofabryczne. W niedalekiej okolicy znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach czy Sulejowski Park Krajobrazowy.

Wyznaczanie trasy