Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Tczewa

Tczew jest miastem położonym w północnej części Polski, w województwie pomorskim, nad rzeką Wisłą, ok. 30 km na południe od Gdańska. Jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Przez Tczew przechodzi droga krajowa nr 92 z Torunia do Gdańska i droga wojewódzka nr 224 do Wejherowa. Nieopodal miasta przebiega autostrada A1. Znaczącą rolę w gospodarce Tczewa odgrywa turystyka. Znajduje się tu również jedna z ważniejszych stacji kolejowych na Pomorzu.

Podział administracyjny

Tczew nie posiada formalnie wyodrębnionych jednostek administracyjnych. Wyróżnia się obszar Starego Miasta, Nowego Miasta oraz osiedla: Bajkowe/Piotrowo, Czyżykowo, Garnuszewskiego, gen. J. Bema (Działki Bema), Kolejarz, Prątnica, S. Staszica (Abisynia, Działki Staszica), Strzelnica, Suchostrzygi, W. Witosa (Górki), Za Parkiem, Zatorze (Kosenviertel, Kosen).

Transport miejski

Po Tczewie można poruszać się autobusami dziennymi lub autobusem nocnym. Linie dzienne oznaczone są cyframi, linia nocna symbolem N. nie ma podziału na strefy. Cena biletu normalnego w komunikacji dziennej wynosi 2,5 – 3 zł, a w komunikacji nocnej 3,5 – 4,2 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Tczew jest jednym z ważniejszych węzłów kolejowych na terenie Pomorza. Przechodzą tędy linie kolejowe Warszawa – Gdańsk, Tczew – Chorzów, Tczew Kostrzyn. Dworzec PKP znajduje się przy ul. Pomorskiej. Można do niego dotrzeć autobusem miejskim, dziennym lub nocnym. Z Tczewa można uzyskać bezpośrednie połączenia do: Wrocławia, Poznania, Warszawy, Krakowa, Gdańska, Torunia, Gdyni, Inowrocławia, Bydgoszczy i innych miast Polski północnej.

Naprzeciwko dworca kolejowego znajduje się Dworzec PKS. Jest to nowoczesny węzeł komunikacyjny, oddany do użytku w 2013 r. Odjeżdżają z niego autobusy komunikacji miejskiej, linie lokalne, autobusy dalekobieżne i międzynarodowe oraz busy prywatnych przewoźników. Tuż obok dworca znajduje się parking na 250 miejsc oraz galeria handlowa.

Zabytki i atrakcje

Najciekawsze zabytki Tczewa zlokalizowane są w obrębie Starego Miasta, które zachowało średniowieczny układ przestrzenny. Należą do nich: Plac Hallera, pozostałości murów miejskich, kościół farny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, kościół dominikanów, zrekonstruowany wiatrak holenderski. Charakterystycznym elementem krajobrazu Tczewa jest wieża ciśnień. Dumą miasta są również mosty: drogowy- w XIX w. najdłuższy tego typu most w Europie i kolejowy. Oba mosty stanowią zabytki inżynierii budowlanej. W Tczewie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Wisły. Warto również obejrzeć wystawę „ Z Forsterami i Cookiem na koniec świata” prezentowaną w Fabryce Sztuki.

Wyznaczanie trasy