Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Tarnowskich Gór

Tarnowskie Góry to miasto leżące w południowo – zachodniej części Polski, w województwie śląskim, w granicach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, ok. 30 km od Katowic. W przeszłości w Tarnowskich Górach wydobywano srebro, cynk, ołów i węgiel. Tarnowskie Góry są ważnym węzłem kolejowym – przebiega przez nie Magistrala Węglowa oraz kilka ważnych linii kolejowych, m.in. do Katowic i Opola. Miasto leży na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 11 z Kołobrzegu do Bytomia i drogi krajowej nr 78 z Chałupek do Jędrzejowa. Nieopodal przebiega autostrada A1 w kierunku granicy z Czechami. W odległości ok. 20 km od Tarnowskich Gór znajduje się lotnisko Katowice – Pyrzowice.

Podział administracyjny

Tarnowskie Góry są podzielone na 11 dzielnic: Śródmieście – Centrum, Opatowice, Stare Tarnowice, Osada Jana, Repty Śląskie, Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne, Sowice, Rybna, Strzybnica, Lasowica, Piniowiec.

Transport miejski

Po Tarnowskich Górach można poruszać się autobusami. Komunikację publiczną obsługuje MZKP w Tarnowskich Górach. Obszar obsługiwany przez MZKP obejmuje: Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Ożarowice, Mierzęcice, Miasteczko Śląskie, Tworóg, Wielowieś, Krupski Młyn, Zbrosławice. Każda gmina stanowi osobną strefę. Obowiązuje taryfa strefowo – czasowa, co oznacza, że cena biletu zależy od ilości przejechanych stref.  Bilet jest ważny przez całą trasę danej linii lub przez określony czas od momentu skasowania, z możliwością przesiadek. Cena biletu jednorazowego, normalnego w granicach jednego miasta lub gminy wynosi 3,2 – 3,8 zł, w obrębie dwóch miast 3,8 – 4,5 zł, w obrębie trzech miast 4,8 – 5,7 zł. Ważność czasowa biletów to odpowiednio 15 min, 30 min i 1 godzina. Niestety brak komunikacji nocnej – najpóźniejsze autobusy odjeżdżają z Dworca Autobusowego pomiędzy 23 a 24.40.

Samochodem po Tarnowskich Górach

W Tarnowskich Górach nie ma strefy płatnego parkowania. Miasto posiada obwodnicę biegnącą ul. Częstochowskiej do Zagórskiej, od strony południowej. Korki tworzą się najczęściej na trasach wyjazdowych z miasta, przy ul. Bytomskiej, Nakielskiej, Opolskiej, Wyszyńskiego.

Dworce kolejowe i autobusowe

Tarnowskie Góry są ważnym węzłem kolejowym zarówno dl ruchu pasażerskiego, jak i towarowego. Przez miasto przechodzi Magistrala Węglowa, łącząca Gdynię z Chorzowem oraz linie kolejowe  Katowice – Lubliniec i Opole – Tarnowskie Góry. Podróż do Katowic trwa ok. 1 godziny, a stamtąd można uzyskać dogodne połączenia z innymi miastami. Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Piłsudskiego, w zabytkowym XIX – wiecznym budynku. Można do niego bez problemu dotrzeć autobusami komunikacji miejskiej.

Dworzec Autobusowy znajduje się przy ul. Częstochowskiej. Odjeżdża z niego większość autobusów komunikacji miejskiej, autobusy linii lokalnych, krajowych i międzynarodowych. W 2013 zakończyła się modernizacja dworca i obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych dworców w Polsce.

Zabytki i atrakcje

Główną atrakcją turystyczną Tarnowskich Gór jest zabytkowa kopalnia srebra. Na zwiedzających czeka podziemna trasa turystyczna, którą częściowo pokonuje się łodziami, wystawa minerałów i narzędzi górniczych oraz Skansen Maszyn Parowych. Drugą najpopularniejszą atrakcją górniczą Sztolnia Czarnego Pstrąga- część dawnej sztolni odwadniającej, którą w całości zwiedza się łodziami. W dzielnicy Stare Tarnowice znajduje się renesansowy zamek wzniesiony w XVI w przez ród Wrochemów – jest to jeden z najpiękniejszych i najstarszych zamków na Górnym Śląsku. Koniecznie trzeba zobaczyć Rynek z pięknym, neorenesansowym ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami oraz kościoły: ewangelicko – augsburski na płycie Rynku, św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Anny i św. Marcina. Atrakcją Tarnowskich Gór jest również Górnośląska Kolejka Wąskotorowa kursująca na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie. Pozwala ona na odbycie wycieczki z kopalni srebra poprzez sztolnię Czarnego Pstrąga do rezerwatu Segiet na Srebrnej Górze. Największym obiektem sportowo – rekreacyjnym w Tarnowskich Górach jest Park Wodny.

Wyznaczanie trasy