Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Tarnowa

Informacje ogólne i położenie

Tarnów to miasto w południowej Polsce, położone w województwie małopolskim, nad rzekami Białą i Dunajcem. Podzielone jest na 14 dzielnic i 16 osiedli, a zamieszkuje je ok. 113 tysięcy ludzi. To istotny ośrodek przemysłowy, gospodarczy, turystyczny i kulturalny regionu, a także ważny węzeł komunikacji drogowej i kolejowej.

Podróż samochodem

W Tarnowie krzyżują się dwie drogi krajowe. Droga nr 94 prowadzi m.in. przez Kraków, Tarnów, Dębicę, Rzeszów, Jarosław i Korczową, a droga nr 74 przez Kielce, Busko-Zdrój, Dąbrowę Tarnowską, Tarnów, Pilzno i Jasło. Miasto leży także na trasie autostrady A4, przebiegającą przez Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice i Kraków, docelowo mającą połączyć wschód z zachodem Polski (od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą).

W centrum miasta wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 oraz w soboty, w godzinach 8.00-13.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,2 zł, pierwsza godzina – 2,5-2,7 zł, druga – 5,1-5,3 zł, trzecia – 8-8,2 zł, a czwarta i każda kolejna – 2,5-2,7 zł. Całodzienne parkowanie to wydatek 17-20 zł.

Podróż pociągiem

Pociągi pasażerskie zatrzymują się na stacji Tarnów Mościce oraz na głównym dworcu Tarnów, który mieści się przy Placu Dworcowym. W budynku znajdują się kasy biletowe. Dostępne połączenia do takich miast jak Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Krynica-Zdrój, Łódź, Nowy Sącz, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Szczecin, Świnoujście czy Warszawa.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy w Tarnowie mieści się przy ul. Dworcowej. Zatrzymują się tu pojazdy z i do takich miast jak Katowice, Kraków, Wrocław, Bielsko-Biała, Częstochowa, Kołobrzeg, Łódź, Opole, Warszawa czy Wrocław.

Podróż samolotem

W odległości ok. 80 kilometrów znajduje się międzynarodowy port lotniczy Kraków-Balice, który obsługuje także połączenia lokalne do Gdańska, Poznania i Warszawy. Taki sam dystans dzieli Tarnów i lotnisko Rzeszów-Jasionka, które obsługuje głównie połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia) oraz jedno lokalne do Warszawy.

Komunikacja miejska

Tarnowska komunikacja miejska oparta jest na transporcie autobusowym. Kursuje 28 stałych linii obsługiwanych przez ZKM Tarnów. Docierają do wszystkich części miasta, poza ścisłym centrum Starego Miasta. Bilet normalny kosztuje 3-3,5 zł, 15-minutowy – 2,2-2,5 zł, a godzinny – 4-4,5 zł.

Atrakcje turystyczne

Na uwagę zasługuje przede wszystkim rynek Starego Miasta z XIX-wiecznymi i starszymi kamienicami oraz charakterystycznym ratuszem z XIV wieku. Warto zobaczyć również ruiny średniowiecznego zamku na Górze Św. Marcina czy stary cmentarz żydowski z XVI wieku.

Odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody możliwy jest w Parku Strzeleckim, w którym znajduje się unikalny obiekt – mauzoleum generała Józefa Bema. Tarnów oferuje także atrakcje kulturalne. Działa tu kilka teatrów, Muzeum Okręgowe czy Muzeum Etnograficzne.

Wyznaczanie trasy