Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Szklarskiej Poręby

Informacje ogólne i położenie

Szklarska Poręba to miasto w województwie dolnośląskim, położone w dolinie rzeki Kamiennej, na stokach Karkonoszy, Gór Izerskich i wzniesień Pogórza Karkonoskiego. Miejscowość zamieszkiwana jest przez ok. 7 tysięcy mieszkańców.

Miasto dzieli się na następujące części: Biała Dolina, Szklarska Poręba Górna, Szklarska Poręba Średnia, Szklarska Poręba Dolna, Marysin i Jakuszyce. Graniczy z Czechami. To znany ośrodek sportów zimowych i rowerowych.

Podróż samochodem

Najdogodniejszym sposobem dotarcia do Szklarskiej Poręby jest podróż do Wrocławia (ze wschodniej części kraju prowadzi autostrada A4), następnie do Jeleniej Góry, która oddalona jest o ok. 20 km od miejscowości.

W mieście funkcjonują parkingi miejskie niestrzeżone oraz płatne strzeżone, np. na ulicy Sikorskiego czy Turystycznej. Poruszanie się po Szklarskiej Porębie zazwyczaj odbywa się płynnie.

Podróż autobusem

Do miasta dojechać można transportem zorganizowanym. Także autobusami PKS kursującymi z Jeleniej Góry. W Szklarskiej Porębie funkcjonuje kilkanaście przystanków dla podróżnych.

Podróż pociągiem

Szklarska Poręba połączona jest z innymi miastami Polski linią kolejową. W mieście istnieje kilka stacji kolejowych, w tym najczęściej wykorzystywane przed podróżnych Szklarska Poręba Dolna, Szklarska Poręba Średnia i Szklarska Poręba Górna. Pociągami PKP dotrzeć można m.in. z Gdyni, Szczecina, Warszawy, Wrocławia.

Komunikacja miejska

W mieście działa komunikacja autobusowa. Pojazdy kursują w kierunku przystanków: Szklarska Poręba Wyciąg oraz Piechowice. Postój taksówek znajduje się przy ulicy 1 Maja.

Atrakcje turystyczne

Szklarska Poręba to przede wszystkim ośrodek sportów zimowych. W ramach Ski Arena Szrenica działają koleje linowe, wyciągi narciarskie, stoki zjazdowe. W mieście jest także trasa narciarstwa biegowego. Do użytku oddano również trasy rowerowe liczące ponad 200 kilometrów.

Miasto oferuje jednak nie tylko góry i wspaniałą przyrodę. Warte zobaczenia są m.in. zabytkowy Młyn Św. Łukasza (dzisiaj mieści się tam restauracja), „Astrościeżka” - model układu słonecznego na świeżym powietrzu, Dinopark – park rozrywki nawiązujący do tematyki dinozaurów czy zjeżdżalnia grawitacyjna.

Wyznaczanie trasy