Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Szczyrku

Informacje ogólne i położenie

Szczyrk to miasto w województwie śląskim, zamieszkiwane przez niecałe 6 tysięcy mieszkańców. Położone jest w Beskidzie Śląskim, na Żywiecczyźnie. Leży pomiędzy Wisłą i Żywcem, na południe od Bielska-Białej.

Miasto dzieli się na kilkadziesiąt części. W tym np. Biały Krzyż, Ciche, Jaworzyna, Pasieki, Salmopol, Szczyrk Górny, Szczyrk Dolny itd. To znana miejscowość turystyczo-wypoczynkowa z licznymi stokami narciarskimi, szlakami pieszymi, jaskiniami.

Podróż samochodem

Najdogodniejszym sposobem dotarcia do Szczyrku jest przejazd przez Bielsko-Białą, do którego prowadzi droga ekspresowa S1. Na końcu tej trasy (na południe od Bielska) należy zjechać w ulicę Bystrzańską, kontynuować Bielską, Wiślańską i Beskidzką bezpośrednio do Szczyrku. Miasta dzieli ok. 15 kilometrów.

W Szczyrku działa wiele parkingów (bezpłatne miejskie i płatne prywatne), m.in. przy ulicach Wrzosowej, Górskiej, Wczasowej czy Myśliwskiej. W sezonie letnim i zimowym przejazd przez miejscowość może być utrudniony ze względu na wzmożony ruch.

Podróż autobusem

Do Szczyrku dojechać można także transportem zorganizowanym. W miejscowości zatrzymują się autobusy PKS z Bielska-Białej. Funkcjonujące przystanki to m.in. Szczyrk Skocznia, Centrum, Kolejka, Biały Krzyż czy Salmopol.

Działa także transport prywatny. Np. przewoźnik Interregio Bus oferuje przejazd trasą Katowice-Bielsko-Biała-Szczyrk. Z Bielska-Białej kursują także busy innych firm.

Podróż pociągiem

Nie ma możliwości bezpośredniego dojazdu do miasta pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa PKP znajduje się w Bielsku-Białej. Podróż można kontynuować autobusami PKS oraz pojazdami prywatnych przewoźników.

Atrakcje turystyczne

W Szczyrku działa kilka ośrodków narciarskich: Centralny Ośrodek Sportu (Skrzyczne), Czyrna-Solisko (Małe Skrzyczne), Biały Krzyż (Przełęcz Salmopolska), Beskid, a także mniejsze stoki, skocznie narciarskie i trasy narciarstwa biegowego.

Turyści mają do dyspozycji także wiele szlaków pieszych, ścieżkę pieszo-rowerową nad Żylicą, tor rowerowy i całoroczną kolej linową na Skrzyczne. Warte odwiedzenia jest drewniane sanktuarium św. Jakuba Apostoła z XVIII wieku.

Wyznaczanie trasy