Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Szczecinka

Informacje ogólne i położenie

Szczecinek to miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, na Pomorzu Zachodnim. Zamieszkiwane przez ok. 41 tysięcy ludzi, podzielone na 11 osiedli. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym.

Podróż samochodem

Przez Szczecinek przebiega droga krajowa nr 11, która prowadzi od Kołobrzegu, przez Szczecinek, Piłę, Poznań, Ostrów Wielkopolski, Kluczbork, do Bytomia oraz droga krajowa nr 20 na trasie Stargard Szczeciński, Drawsko Pomorskie, Kościerzyna, Gdynia. Inne ważne drogi o znaczeniu lokalnym to droga wojewódzka nr 192 z Połczyna-Zdroju do Szczecinka oraz obwodnica łącząca południe z północno-zachodnią częścią miasta.

Nie wyznaczono strefy płatnego parkowania, więc korzystanie z parkingów miejskich jest bezpłatne. Postój możliwy jest głównie przed budynkami użyteczności publicznej lub na prywatnych parkingach.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Dworcowej 1. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bydgoszcz, Bytom, Gdynia, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Łeba, Opole, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław czy Zabrze.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Szafera. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chojnice, Darłowo, Gniezno, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kołobrzeg, Kraków, Łódź, Piła, Płock, Poznań, Szczecin czy Wrocław.

Podróż samolotem

W odległości ok. 150 km od Szczecinka znajduje się Port Lotniczy Szczecin-Goleniów. Obsługuje połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia), lokalne (Warszawa) oraz czarterowe (Egipt, Tunezja, Turcja, Grecja). Rocznie korzysta z niego ok. 350 tys. pasażerów. Ok. 130 kilometrów od Szczecinka znajduje się Port Lotniczy Bydgoszcz, obsługujący połączenia międzynarodowe oraz lokalne do Warszawy.

Komunikacja miejska

Transport miejski opiera się na połączeniach autobusowych (wewnątrz Szczecinka oraz podmiejskich do miejscowości takich jak Parsęcko, Buczek, Żółtnica i Turowo). Do dyspozycji podróżnych jest 13 linii zwykłych oraz jedna nocna. Bilet miejski kosztuje 3-3,2 zł, nocny – 3,6-3,8 zł, podmiejski – 3-3,2 zł

Atrakcje turystyczne

W Szczecinku warto odwiedzić Plac Wolności, przy którym znajduje się ratusz, przebudowywany Zamek Książąt Pomorskich czy Muzeum Regionalne. Nad jeziorem Trzesiecko działają 3 kąpieliska oraz wyciąg nart wodnych, a wzdłuż akwenu rozciąga się Park Miejski. Przez Szczecinek przebiegają szlaki rowerowe po Pojezierzu Szczecineckim.

Wyznaczanie trasy