Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Świnoujścia

Informacje ogólne i położenie

Świnoujście to miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Położone nad cieśniną Świną i Morzem Bałtyckim, na 3 wyspach – Uznam, Wolin i Karsibór oraz 44 niezamieszkanych wysepkach. Zamieszkiwane przez ok. 41 tysięcy ludzi, dzieli się na Dzielnicę Uzdrowiskową, osiedle Warszów, osiedle Przytór-Łunowo oraz Sołectwo Karsibór. Świnoujście jest znanym uzdrowiskiem, znajduje się tu także port morski.

Podróż samochodem

Przez Świnoujście przebiegają dwie drogi krajowe – nr 3 (planowana droga ekspresowa S3, część trasy europejskiej E65 z północy na południe Europy) prowadząca od Świnoujścia, przez Międzyzdroje, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lublin Legnicę, Jelenią Górą, Szklarską Porębę, do Jakuszyc (granica z Czechami) oraz droga krajowa nr 93, która prowadzi od drogi krajowej nr 3 do granicy z Niemcami.

Transport pomiędzy wyspami Uznam i Wolin możliwy jest dzięki bezpłatnym połączeniom promowym. Pomiędzy wyspami Wolin i Karsibór przebiega Most Piastowski. W mieście wyznaczona została strefa płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do soboty, w godzinach od 8.00 do 20.00. Postój do 30 minut kosztuje 1,5-1,7 zł, pierwsza godzina – 3-3,2 zł, druga – 3,6-3,8 zł, trzecia – 4,3-4,5 zł, czwarta i każda kolejna  3-3,2 zł.

Podróż pociągiem

Główny dworzec kolejowy znajduje się na wyspie Wolin, przy ul. Dworcowej 1. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Kraków, Opole, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Szczecin, Tarnów, Warszawa i Wrocław.

Na wyspie Uznam znajduje się stacja kolejowa Świnoujście Centrum, z której korzysta Uznamska Kolej Nadmorska, oferująca połączenia do pobliskich niemieckich miast, a w sezonie także do Berlina.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Dworcowej 6. Obsługuje połączenia do takich miast jak Gorzów Wielkopolski, Kłodzko, Wrocław, Jelenia Góra, Kołobrzeg, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa czy Zielona Góra.

Podróż promem

Bezpłatne promy kursują pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. W Świnoujściu działa terminal promowy oferujący regularne połączenia do Szwecji i Danii.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest port Szczecin-Goleniów, położony ok. 70 km od Świnoujścia. Obsługuje połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia), lokalne (Warszawa) oraz czarterowe (Egipt, Tunezja, Turcja, Grecja). Rocznie korzysta z niego ok. 350 tys. pasażerów.

Komunikacja miejska

Zorganizowany transport autobusowy działa na trzech wyspach Świnoujścia – Wolin, Uznam i Karsibór. Podróżni mogą korzystać z 10 regularnych linii, w tym z połączenia do Międzyzdrojów. Bilet miejski kosztuje 2,6-2,8 zł, a pozamiejski – 6-6,2 zł.

Atrakcje turystyczne

Świnoujście oferuje aż 10 kilometrów plaż, w tym dwa kąpieliska z infrastrukturą turystyczną. W mieście znajduje się nadmorska promenada, możliwe są rejsy po Bałtyku, do pobliskich niemieckich miejscowości i Międzyzdrojów, a także skorzystanie ze szlaków pieszych i rowerowych.

Warto odwiedzić forty twierdzy Świnoujście, Park Zdrojowy, najwyższą na polskim wybrzeżu latarnię morską (68 metrów), Muzeum Rybołówstwa Morskiego czy Muzeum Obrony Wybrzeża. Działają tu także liczne zakłady lecznictwa uzdrowiskowego.

Wyznaczanie trasy