Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Świętochłowic

Świętochłowice to miasto położone w południowej części Polski, w województwie śląskim, w granicach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, ok. 8 km od centrum Katowic. Ma ok. 55 tys. mieszkańców. Przez Świętochłowice przebiega Drogowa Trasa Średnicowa łącząca Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze i Gliwice. Miasto jest również skomunikowane z autostradą A4. W odległości ok. 35 km od Świętochłowic znajduje się międzynarodowe lotnisko Katowice – Pyrzowice.

Podział administracyjny

Świętochłowice są podzielone na 5 dzielnic: Centrum, Chropaczów, Lipiny, Piaśniki i Zgoda.

Transport miejski

Po Świętochłowicach można poruszać się autobusami zwykłymi i przyspieszonymi oraz tramwajami. Połączenia obsługuje KZK GOP. Cena biletu zależy od ilości przejechanych miast lub gmin. Bilet normalny w granicach jednego miasta lub gminy kosztuje 3,2 zł, w granicach dwóch miast 3,8 zł, w granicach trzech lub więcej miast 4,8 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

W Świętochłowicach od lat 90. nie ma dworca kolejowego. Na jego miejscu, przy ulicy Dworcowej, znajduje się przystanek kolejowy. Przebiega przez niego linia z Katowic do Legnicy. Dostępne są połączenia do Częstochowy, Gliwic i Zawiercia.

Zabytki i atrakcje

W Świętochłowicach znajduje się kilka zabytków architektury przemysłowej: walcownia dawnych Zakładów Cynkowych „Silesia” oraz wieże wyciągowe szybów dawnej kopalni węgla kamiennego „Polska” i wieża ciśnień. W centrum zachowały się familoki z przełomu XIX i XX w. Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: kościół św. Piotra i Pawła, kościół Matki Boskiej Różańcowej, ewangelicki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i stary cmentarz. Interesującymi budowlami są również: gmach Urzędu Miasta, dawna Dyrekcja Kopalń i Hut Donnersmarcków, dawny dom urzędniczy dyrekcji kopalń i hut rodu Donnersmarcków zwany Pałacykiem i budynek dawnego ratusza w dzielnicy Chrpoaczów.

Wyznaczanie trasy