Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Świdnika

Informacje ogólne i położenie

Świdnik to miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Położone na Wyżynie Lubelskiej, 10 kilometrów na wschód od Lublina, w pobliżu przejść granicznych z Ukrainą (Dorohusk) i Białorusią (Terespol). Jest ważnym ośrodkiem przemysłu lotniczego.

Podróż samochodem

Przez Świdnik przebiega droga krajowa nr 17, na trasie Warszawa-Otwock-Lublin-Świdnik-Zamość-Tomaszów Lubelski-Hrebenne (granica z Ukrainą). Planowany jest również przebieg drogi ekspresowej S17, która będzie stanowiła obwodnicę Lublina. Poruszanie się po mieście wspomaga droga wojewódzka nr 822 z Lublina do lotniska w Świdniku.

W mieście nie wyznaczono strefy płatnego parkowania. Płatny postój obowiązuje jednak przed Portem Lotniczym Lublin-Świdnik. Pierwszych 15 minut jest bezpłatnych, a pełna godzina kosztuje 5-5,5 zł.

Podróż pociągiem

Główny dworzec kolejowy to stacja Świdnik Miasto. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Chełm, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jarosław, Katowice, Lublin, Terespol, Sosnowiec, Warszawa czy Wrocław.

Podróż autobusem

W Świdniku nie ma dworca autobusowego. Pojazdy korzystają z przystanków w różnych częściach miasta. Najwięcej połączeń autobusowych obsługuje trasę Świdnik-Lublin. Możliwy jest także dojazd do Piask czy Łęcznej.

Podróż samolotem

Port Lotniczy Lublin znajduje się w Świdniku, przy ul. Jana III Sobieskiego 1 (za zakładami PZL-Świdnik). Obsługuje wyłącznie połączenia międzynarodowe oferowane przez tanie linie lotnicze. Przewoźnicy Wizz Air i Ryanair oferują loty do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii.

Komunikacja miejska

Świdnik nie posiada własnej komunikacji miejskiej. Poruszanie się po mieście umożliwiają autobusy PKS Lublin. Koszt przejazdu zależy od odległości.

Atrakcje turystyczne

Ze względu na młody wiek miasta, w Świdniku nie ma zabytków. Najstarsze obiekty to drewniana zabudowa z początku XX wieku. Centralnym punktem miasta jest plac Konstytucji 3 Maja, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, a naprzeciwko – miejska fontanna. Warto wybrać się na spacer do Lasu Świdnickiego.

Wyznaczanie trasy