Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Świdnicy

Świdnica jest miastem położonym w południowo – zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim, nad rzeką Bystrzycą, ok. 55 km na południe od Wrocławia. Ma ok. 60 tys. mieszkańców. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 35 Wrocław – Golińsk oraz drogi wojewódzkie nr 382 Strzegom – Ząbkowice Śląskie  i nr 379 Świdnica – Wałbrzych. W odległości ok. 45 km od miasta przebiega autostrada A4. Świdnica jest miastem przemysłowym i jednym z najstarszych miast w Polsce, posiadającym kilka unikatowych zabytków - ważną rolę w gospodarce odgrywa więc również turystyka.

Podział administracyjny

Świdnica nie posiada formalnie wyodrębnionych dzielnic. Wyróżnia się Stare Miasto, osiedla: Stare, Młodych, Kolonia, Zarzecze, Zacisze, Świerkowe, Zwierzynieckie, Słowiańskie, Zawiszów oraz Kraszowice – przemysłową część miasta.

Transport miejski

Po Świdnicy można poruszać się autobusami. Linie oznaczone są cyframi. Nie funkcjonuje komunikacja nocna. Obszar obsługiwany przez komunikację publiczną jest podzielony na 3 strefy: miejską – A, podmiejską – B i pozamiejską – C. Cena biletu jednorazowego, normalnego na jedną strefę wynosi 2,4 – 2,8 zł, na dwie strefy 2,9 – 3,5 zł, na trzy strefy 3,5 – 4,2 zł. Dostępny jest również bilet 120 – minutowy na strefę A oraz bilet 24 – godzinny ważny we wszystkich strefach. Więcej informacji na temat cen i rozkładów jazdy można znaleźć na stronie: www.mpk.swidnica.pl.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec PKP Świdnica Miasto znajduje się przy ul. Dworcowej 1. Jest to niewielka stacja, na której zatrzymuje się autobus szynowy Kolei Dolnośląskich z Legnicy do Kłodzka przez Kamieniec Ząbkowicki i Jaworzynę Śląską.

Znacznie bogatsza jest oferta połączeń autobusowych. Dworzec PKS znajduje się naprzeciwko dworca PKP, przy ul. Kolejowej. Dostępne są regularne kursy do Warszawy, Legnicy, Wrocławia,Zakopanego, Jeleniej Góry, Stronia Śląskiego, Szklarskiej Poręby i Zielonej Góry oraz sezonowe kursy do  miejscowość nadmorskich: Dziwnówka, Rewala, Pogorzelicy, Kołobrzegu, Mielna i Unieścia.

Zabytki i atrakcje

Dumą Świdnicy jest XVIII – wieczny Kościół Pokoju wpisany na listę UNESCO, jako największa drewniana świątynia w Europie. Unikatową atrakcją jest również jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Znakomicie prezentuje się Rynek z Ratuszem, zabytkowymi kamieniczkami i barokową Kolumną Świętej Trójcy. Przy ul. Zamkowej zachowały się fragmenty dawnych umocnień. Koniecznie trzeba obejrzeć gotycką katedrę z jedną z najwyższych wież kościelnych w Polsce oraz barkowy kościół św. Józefa. Do ciekawych obiektów należą także: Dom Pod Hermesem, Apteka Pod Bykami i Pałac Opatów. Przez najważniejsze zabytki Świdnicy prowadzi trasa turystyczna, którą można zwiedzać z systemem Audio Guide w języku polskim lub obcym.

Wyznaczanie trasy