Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Swarzędza

Swarzędz jest miastem położonym w województwie wielkopolskim, nad jez. Swarzędzkim, 10 km od Poznania. Należy do aglomeracji poznańskiej. Ma ok. 32 tys. mieszkańców. Jest słynnym ośrodkiem przemysłu meblarskiego. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 92 Rzepin – Warszawa, miasto jest skomunikowane z autostradą A2. Najbliższe lotnisko międzynarodowe znajduje się w Poznaniu.

Podział administracyjny

W granicach Swarzędza wyodrębnione są dzielnice Nowa Wieś i Zieleniec oraz osiedla.

Komunikacja miejska

Po Swarzędzu można poruszać się autobusami. Obok linii dziennych funkcjonuje jedna linia nocna. Obszar obsługiwany przez komunikację miejską jest podzielony na strefy. Strefa I obejmuje Swarzędz oraz gminy sąsiadujące: Kostrzyn i Kleszczów. Strefa II obejmuje przystanki położone za miejscowościami Bogucin i Antoninek w kierunku dworca Poznań Śródka. Bilet jednorazowy, normalny w Strefie I kosztuje 2,6 – 3,2 zł, a w Strefie II 5 – 5,5 zł. Bilet można kupić w kioskach, automatach biletowych (w niektórych autobusach), u kierowcy oraz przez telefon komórkowy. W niektórych pojazdach dostępna jest darmowa sieć WiFi.

Ponadto przez Swarzędz kursują 2 linie obsługiwane przez MPK w Poznaniu i obowiązuje w nich taryfa stosowana w Poznaniu. Jeżeli podróż odbywa się na trasie Swarzędz – Poznań trzeba kupić bilet na poznańską strefę A+B, jeżeli tylko na terenie Swarzędza kupuje się bilet na strefę B.
 
Samochodem po Swarzędzu

W Swarzędzu obowiązuje strefa płatnego parkowania. Obejmuje ona Rynek i pl. Niezłomnych. Jest podzielona na dwie podstrefy: A – parking za Ratuszem, gdzie znajdują się miejsca parkingowe dla interesantów i opłaty są niższe oraz B – wszystkie pozostałe miejsca postojowe. Postój jest płatny od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 17.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec PKP znajduje się przy ul. Łąkowej. Można do niego bez problemu dotrzeć komunikacją miejską. Istnieje duży wybór bezpośrednich połączeń do Poznania oraz połączenia do Kutna, Kłodawy i Wrześni.

Nie ma natomiast wyodrębnionego dworca PKS. Autobusy zatrzymują się przy przystanku na ul. Poznańskiej. Dostępny jest duży wybór połączeń do Poznania i Gniezna, a także połączenia do Konina, Kielc, Włocławka i Środy Wielkopolskiej.

Zabytki i atrakcje

Najważniejszą atrakcją Swarzędza jest największy w Europie skansen pszczelarski z kolekcją uli o unikatowych kształtach i formach. Przez miasto przebiega Cysterski Szlak Rowerowy. Warto obejrzeć Ratusz i kościół św. Marcina. W pobliskim Uzarzewie znajduje się muzeum przyrodniczo – łowieckie i kościół św. Mikołaja Archanioła, a w Wierzenicy kościół św. Mikołaja.

Wyznaczanie trasy