Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Suwałk

Informacje ogólne i położenie

Suwałki to miasto w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, nad rzeką Czarna Hańcza. Położone w pobliżu granicy z Litwą, obwodem kaliningradzkim (Rosja) i Białorusią. Zamieszkiwane przez ok. 70 tysięcy ludzi, podzielone na 25 osiedli. Suwałki uważane są za centrum kulturalne Suwalszczyzny, a także ważny regionalny ośrodek przemysłowy, edukacyjny i turystyczny.

Podróż samochodem

Przez Suwałki przebiega droga krajowa nr 8, która biegnie przez Kudowę-Zdrój, Wrocław, Rawę Mazowiecką, Warszawę, Białystok, Suwałki, do Budziska (granica z Litwą). Do granicy z Litwą planowana jest również droga ekspresowa S61 (Via Baltica). Inne ważne trasy to droga wojewódzka nr 652 – Kowale Oleckie-Suwałki, 653 – Sedranki koło Olecka, Suwałki, Krasnopol, Sejny, Poćkuny oraz 655 – Giżycko, Suwałki, Rutka Tartak.

Suwałki są miastem tranzytowym, przez które każdego dnia przejeżdżają tysiące tirów. Może to więc prowadzić do sporych utrudnień na drogach. W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00. Postój przez pierwszą godzinę kosztuje 1-1,2 zł, druga – 1,2-1,4 zł, trzecia – 1,4-1,6 zł, czwarta i każda kolejna – 1-1,2 zł.

Podróż pociągiem

Stacja kolejowa Suwałki znajduje się przy ul. Kolejowej 22. Kasy biletowe są czynne. Sieć połączeń nie jest jedna bogata. Oferowane połączenia do Białegostoku, Warszawy i Szostakowa (na Litwie).

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Utrata 1B. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Toruń, Warszawa czy Wrocław.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się w odległości ok. 280 kilometrów. Port Lotniczy Chopina (Okęcie) w Warszawie obsługuje loty międzynarodowe oraz lokalne do Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia.

Komunikacja miejska

Transport miejski obsługuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. To 15 stałych linii autobusowych kursujących wewnątrz miasta, a także do okolicznych miejscowości – Sobolewa, Nowej Wsi, Lipniaka czy Jasionowa. Bilet miejski kosztuje 2,5-2,7 zł, a pozamiejski (w zależności od dystansu) – 3,8-5,5 zł.

Atrakcje turystyczne

W Suwałkach warto przespacerować się ul. Kościuszki, przy której podziwiać można wiele klasycystycznych zabudowań czy głównym deptakiem – ul. Chłodną. W mieście znajdują się liczne zabytki sakralne – kościoły katolickie, ewangelicko-augsburski oraz cerkiew. W Suwałkach urodziła się Maria Konopnicka, a w jej rodzinnym domu działa dzisiaj muzeum.

Spośród terenów rekreacyjnych warto wymienić park miejski czy zalew Arkadia, nad którym rozciąga się plaża. W pobliżu Suwałk znajduje się również Wigierski Park Narodowy oaz Suwalski Park Krajobrazowy.

Wyznaczanie trasy