Mapa Starogardu Gdańskiego
Starogard Gdański jest miastem położonym w północnej części Polski, w województwie pomorskim, nad rzeką Wierzycą, na Pojezierzu Starogardzkim, ok. 60 km na południe od Gdańska. Należy do najstarszych miast na Pomorzu. Ma blisko 50 tys. mieszkańców. Starogard Gdański jest miastem przemysłowym. Znajduje się tu kilka dużych zakładów, m.in. Zakłady Farmaceutyczna „Polpharma”, Huta Szkła Gospodarczego, czy Destylarnia „Sobieski” (dawny Polmos). Przez miasto przechodzi droga krajowa nr 22 i droga wojewódzka nr 222. W pobliżu miasta przebiega autostrada A1, z którą Starogard jest skomunikowany poprzez węzły Swarożyn i Pelplin. Najbliższym portem lotniczym jest międzynarodowe lotnisko w Gdańsku.
Podział administracyjny
Starogard Gdański jest podzielony na 8 dzielnic: Centrum, Hermanowo, Kocborowo, Korytyba, Przylesie, Stadnina, Żabno i Łapiszewo.
Transport miejski
Po Starogardzie Gdańskim można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Bilet jednorazowy, normalny kosztuje ok. 2,2 – 2,7 zł.
Dworce kolejowe i autobusowe
Oferta połączeń kolejowych ze Starogardu Gdańskiego jest dość uboga. Dostępne są bezpośrednie połączenia do Gdyni, Tczewa i Chojnic. Stacja kolejowa znajduje się przy ul. Kolejowej. Można do niej dotrzeć komunikacja miejską.
Podobnie wygląda sytuacja połączeń autobusowych. PKS obsługuje przede wszystkim linie lokalne oraz regularne kursy do Gdańska. Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Gdańskiej 35, jednej z głównych ulic Starogardu, niedaleko dworca kolejowego.
Samochodem po Starogardzie Gdańskim
W Starogardzie Gdańskim funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Obejmuje ona centrum miasta w obszarze ograniczonym ulicami: Kościuszki, Sobieskiego, Tczewską, Kanałową, rz. Wierzyca oraz część ul. Chojnickiej. Postój jest płatny od poniedziałku do piątku, w godz. 09.00 – 18.00. W soboty, niedziele i święta postój jest darmowy. Dokładna mapa strefy wraz z aktualną taryfą znajduje się na stronie:www.mzk.starogard.pl.
Zabytki i atrakcje
Starogard Gdański może się pochwalić bardzo dobrze zachowanymi pozostałościami murów miejskich. Powstały one w XIV w. na polecenie Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. W skład murów wchodzą baszty: Gdańska, Tczewska, Narożna i Wodna. Cennym zabytkiem jest kościół farny św. Mateusza, najstarszy w Starogardzie Gdańskim. W jego wnętrzu znajduje się fresk Sąd Ostateczny z XV w. Ciekawy jest Pałac Wiechertów z zespołem młynów wodnych. Warto zajrzeć na Rynek z zabytkowymi kamieniczkami, Ratuszem i kościołem św. Katarzyny. W mieści zachowała się również XIX – wieczna synagoga.