Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Stargardu Szczecińskiego

Informacje ogólne i położenie

Stargard Szczeciński to miasto w województwie zachodniopomorskim, ok. 45 kilometrów od granicy z Niemcami. Położone na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad rzeką Iną. Wchodzi w skład aglomeracji szczecińskiej. Zamieszkiwane jest przez ok. 70 tysięcy ludzi i podzielone na 14 dzielnic oraz 8 osiedli. To regionalny ośrodek gospodarczy i przemysłowy.

Podróż samochodem

Przez Stargard Szczeciński przebiegają dwie drogi krajowe – nr 10 – od Lubieszyna (granica z Niemcami), przez Szczecin, Stargard Szczeciński, Piłę, Bydgoszcz, Toruń i Płońsk (okolice Warszawy), droga krajowa nr 20 – ze Stargardu Szczecińskiego, przez Szczecinek, Kościerzynę i Gdynię (Gdańsk) oraz droga wojewódzka nr 106 z Pyrzyc, przez Stargard Szczeciński, Nowogard, do Golczewa (okolice Kamienia Pomorskiego).

Ważną rolę odgrywa Południowe Obejście Starego Miasta, które odciąża ścisłe centrum od wzmożonego ruchu samochodowego oraz południowa obwodnica miasta (wchodząca w skład drogi ekspresowej S10).W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00. Postój do 30 minut kosztuje 0,5-0,7 zł, pierwsza godzina – 1-1,2 zł, druga – 1,1-1,3 zł, trzecia – 1,2-1,4 zł, a czwarta i każda kolejna – 1-1,2 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Dworcowej 2. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Bielska-Biała, Gdynia, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Przemyśl, Szczecin, Świnoujście, Terespol, Toruń, Warszawa czy Zakopane.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Szczecińskiej 10. Obsługuje głównie połączenia o znaczeniu lokalnym, w tym do Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Jeleniej Góry, Kołobrzegu, Piły, Szczecina, Pobierowa, Zgorzelca, Zielonej Góry czy Berlina.

Podróż samolotem

Najbliższym lotniskiem jest port Szczecin-Goleniów, położony ok. 35 kilometrów od Stargardu. Obsługuje połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia), lokalne (Warszawa) oraz czarterowe (Egipt, Tunezja, Turcja, Grecja). Rocznie korzysta z niego ok. 350 tys. pasażerów.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy zapewnia MZK Stargard Szczeciński, który obsługuje 23 linie, w tym jedną nocną. Autobusami poruszać można się po mieście oraz dotrzeć do okolicznych gmin – Żarowa, Witkowa, Lipnika, Małkocina czy Koszewa. Bilet miejski kosztuje 2,4-2,6 zł, a pozamiejski – 3,8-4 zł.

Atrakcje turystyczne

W Stargardzie najciekawszym rejonem jest Stare Miasto. Znajduje się tam charakterystyczny ratusz z XII I wieku, obwarowania miejskie (bramy: Pyrzycka, Wałowa, Młyńska czy Świętojańska) oraz zabytkowy budynek Arsenału. Warto zobaczyć również Kolegiatę NMP Królowej Świata z XIII wieku, najwyższą wieżę ciśnień w Polsce (67 metrów), a także skorzystać z punktu widokowego ulokowanego na Baszcie Morze Czerwone. Odpoczynek i rekreacja możliwe są np. w Parku Chrobrego lub nad jeziorem Miedwie.

Wyznaczanie trasy