Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Starachowic

Starachowice są miastem położonym w południowej części Polski, w województwie świętokrzyskim, nad rzeką Kamienna, ok. 50 km od Kielc i Radomia. W przeszłości Starachowice były ośrodkiem wydobycia i hutnictwa żelaza. Do 2006 r. w Starachowicach produkowano samochody ciężarowe STAR. Później fabrykę przejął koncern MAN. Obecnie w Starachowicach rozwija się przemysł samochodowy, maszynowy, metalurgiczny, spożywczy oraz handel i usługi. Miasto stanowi węzeł kolejowy i drogowy. Przez Starachowice przechodzą drogi krajowe nr 7 (międzynarodowa E77), 9 (międzynarodowa E371) i 42 oraz drogi wojewódzkie 744 i 756. Atrakcją Starachowic są zabudowania dawnej huty żelaza, przeznaczone na cele muzealne.

Podział administracyjny

Starachowice podzielone są na osiedla: Wierzbnik (Stare Miasto), Skarpa, Żeromskieg, Skałka, Szlakowisko, Majówka, Las, Młynówka, Wzgórze, Stadion (os. Stadion i Bugaj), Orłowo (os. Orłowo, Mieszała i Niwka), Górniki, Wierzbowa, Łazy, Trzech Krzyży, Południe (os. Południe, Wanacja i Kolonijki), Lubianka (os. Lubianka i Hohołówka), Michałów (os. Michałów Miejski, Michałów Wiejski i Cyganów).

Transport miejski

Po Starachowicach można poruszać się autobusami. Linie oznaczone są cyframi lub literami. Obszar obsługiwany przez komunikację publiczną jest podzielony na strefy: obszar do granic administracyjnych Starachowic oraz strefa I, II i III obejmująca gminy sąsiadujące. Cena biletu jednorazowego, normalnego w granicach Starachowic to ok. 2,5 – 3 zł, w strefie I 3,2 zł, w strefie II  3,8 zł, w strefie III 4,6 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Przez Starachowice przechodzi linia kolejowa Łódź Kaliska – Dębica. Starachowice posiadają dobre połączenia z Warszawą, Krakowem, Kielcami, Skarżyskiem – Kamienna i Ostrowcem Świętokrzyskim. Dworzec PKP Starachowice Wschodnie znajduje się przy ul. Kolejowej. W Starachowicach, przy ul. Nadrzecznej, znajduje się jeszcze przystanek kolejowy Starachowice Zachodnie gdzie zatrzymują się pociągi osobowe. Do obu przystanków można dotrzeć komunikacją miejską.

Dworzec PKS znajduje się przy ul. Nadrzecznej, tuż obok stacji Starachowice Zachodnie. Dostępne są połączenia do Warszawy, Kielc, Lublina, Ostrowca Świętokrzyskiego, Prezmyśla i Poznania.

Zabytki i atrakcje

Najważniejszym zabytkiem Starachowic jest zespół zakładu wielkopiecowego z XIX w., będący częścią Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum”. Muzeum prezentuje również kolekcję ciężarówek STAR, wystawę poświeconą starachowickiej kolei wąskotorowej,mały park archeologiczny i ekspozycję paleontologiczną. W obrębie Starego Miasta znajduje się dobrze zachowany cmentarz żydowski.

Wyznaczanie trasy