Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Śremu

Śrem jest miastem położonym w województwie wielkopolskim, nad rzeką Wartą. Posiada ok. 30 tys. mieszkańców. Należy do najstarszych miast w Polsce – jego początki sięgają XII wieku. Jest jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych, z którego wychodzą drogi wojewódzkie: nr 310 do Gołuchowa, nr 432 Leszno – Września, nr 434 Łubowo – Rawicz.

Podział administracyjny

Śrem jest podzielony na 4 dzielnice: Glinki, Górczyn, Helenki, Wójtostwo.

Komunikacja miejska

Po Śremie można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Obszar obsługiwany przez komunikację publiczną jest podzielony na dwie strefy: miejską i podmiejską. Cena biletu jednorazowego, normalnego w strefie miejskiej wynosi 2– 2,5 zł, a w strefie podmiejskiej 3 – 3,5 zł.

Samochodem po Śremie

W Śremie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Obejmuje ona Rynek i rejon nowego targowiska. Parkowanie jest płatne od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 18, a w rejonie nowego targowiska dodatkowo w soboty w godz. 8 – 13. Pod ratuszem wyznaczonych jest kilka bezpłatnych miejsc dla interesantów.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec PKS znajduje się przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Można do niego dotrzeć komunikacją miejską. Dostępny jest duży wybór połączeń do Poznania oraz połaczenia do Wrocławia, Kudowy Zdroju, Środy Wielkopolskiej i Książa Wielkopolskiego.

W Śremie nie funkcjonuje kolej, władze miasta planują jednak przejęcie nieczynnego dworca kolejowego i przywrócenie połączeń z Poznaniem od 2014 r.

Zabytki i atrakcje

W Śremie warto zobaczyć Rynek z Ratuszem i zabytkowymi XIX – wiecznymi kamienicami, późnogotycki kościół farny p.w. NMP Wniebowziętej, cmentarz z grobami powstańców wielkopolskich, bohaterów Wiosny Ludów oraz poległych w obu wojnach światowych. Interesujący jest także zespół poklasztorny franciszkanów z kościołem Narodzenia NMP.  Atrakcją są parki miejskie: Powstańców Wielkopolskich, Park Ekologiczny, Park 750 – lecia oraz przystań kajakowa i marina.

Wyznaczanie trasy