Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sopotu

Informacje ogólne i położenie

Sopot to miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Położone pomiędzy Gdańskiem a Gdynią (z którymi tworzy Trójmiasto), na Pobrzeżu Gdańskim, nad Zatoką Gdańską. Zamieszkiwane przez ok. 38,5 tysiąca ludzi, podzielone na 16 dzielnic. Jest znanym kurortem nadmorskim i miastem uzdrowiskowym.

Podróż samochodem

Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 468, która stanowi główną arterię komunikacyjną Trójmiasta, łącząca centrum Gdańska, Sopot i centrum Gdyni. W pobliżu przebiega również powstająca droga ekspresowa S6 (wzdłuż wybrzeża) z Goleniowa koło Szczecina, przez Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Trójmiasto, do Rusocina.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-20.00 oraz dodatkowa strefa sezonowa od kwietnia do października w dniach, kiedy w Operze Leśnej odbywają się koncerty. Postój do 10 minut kosztuje 0,5-0,7 zł, pierwsza godzina – 3-3,2 zł, druga – 3,6-3,8 zł, trzecia 4,2-4,4 zł, a czwarta i każda kolejna – 3-3,2 zł. Parkowanie przez całą dobę to wydatek 20-22 zł.

Podróż pociągiem

W Sopocie znajduje się kilka przystanków kolejowych oraz główny dworzec przy ul. Dworcowej 7. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz do takich miast jak Berlin, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chojnice, Częstochowa, Elbląg, Hel, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Krynica-Zdrój Łeba, Łódź, Malbork, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław czy Zakopane.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne zatrzymują się na przystankach przy ul. Bohaterów Monte Cassino (kierunek Bydgoszcz, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Płock, Warszawa, Władysławowo, Wrocław czy Zakopane) oraz przy Al. Niepodległości (kierunek Elbląg, Gdańsk, Mława, Nowy Dwór Gdański czy Gdynia).

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko to Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, znajdujący się w odległości ok. 20 kilometrów od Sopotu. Obsługuje loty międzynarodowe (głównie Wizz Air i Ryanair) oraz lokalne – LOT do Warszawy czy EuroLOT do Krakowa.

Komunikacja miejska

Sopot nie posiada własnej komunikacji miejskiej. ZTM Gdańsk obsługuje 4 linie autobusowe, a ZKM Gdynia 7 linii autobusowych oraz 2 trolejbusowe. Przewoźnicy nie uznają wzajemnie wydawanych przez siebie biletów. Koszt przejazdu to przedział 3-3,5 zł.

Atrakcje turystyczne

Symbolem Sopotu jest ponad 500-metrowe molo (najdłuższe nad Morzem Bałtyckim), 30-metrowa latarnia morska czy słynny Grand Hotel. Warto odwiedzić reprezentacyjną ulicę Bohaterów Monte Cassino, amfiteatr Operę Leśną czy najmłodszą atrakcję – Krzywy Domek. Sopot to jednak przede wszystkim piaszczysta plaża i kąpielisko morskie.

Wyznaczanie trasy