Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sochaczewa

Informacje ogólne i położenie

Sochaczew to miasto w województwie mazowieckim, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w widłach rzek Bzury, Pisi i Utraty. Zamieszkiwane przez ok. 37,5 tysiąca ludzi, podzielone na 6 tradycyjnych części miasta. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym.

Podróż samochodem

Przez Sochaczew przebiega droga wojewódzka nr 580 na trasie Warszawa-Leszno-Żelazowa Wola-Sochaczew i droga wojewódzka nr 705 – Śladów-Sochaczew-Grabina-Słupia-Jeżów. Obwodnica miasta przebiega w ciągu dróg krajowych nr 50 (Ciechanów-Ostrów Mazowiecka) i 92 (Błonie-Kałuszyn). W pobliżu przebiega również autostrada A2 – od granicy z Niemcami w Świecku, docelowo do granicy z Białorusią – na trasie takie miasta jak Poznań, Konin, Łódź czy Warszawa.

W mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00 oraz w soboty, w godzinach 8.00-14.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,2 zł, pierwsza godzina – 2-2,2 zł, druga – 4,4-4,6 zł, trzecia – 7,2-7,4.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Henryka Sienkiewicza. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Hel, Kalisz, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Płock, Poznań, Przemyśl, Szczecin, Świnoujście, Toruń, Warszawa, Wrocław czy Zielona Góra.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy także mieści się przy ul. Henryka Sienkiewicza. Obsługuje połączenia do Gdańska, Łeby, Malborka, Płocka, Radomia, Torunia, Warszawy, Włocławka, Ostrowca Świętokrzyskiego czy Ciechanowa.

Podróż samolotem

Najbliższe lotnisko pasażerskie to położony 60 kilometrów od Sochaczewa Port Lotniczy Chopina (Okęcie) w Warszawie. Obsługuje loty międzynarodowe oraz lokalne do Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy wewnątrz miasta oraz podmiejski zapewnia ZKM Sochaczew, obsługujący 12 regularnych linii. Bilet normalny kosztuje 2,8-3 zł, ulgowy – 1,4-1,6 zł (u kierowcy odpowiednio 3,4-3,6 zł i 2-2,2 zł), a 6-przejazdowy – 14-15 zł (ulgowy 7-8 zł).

Atrakcje turystyczne

W budynku dawnego ratusza mieści się Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy. Warto odwiedzić również ruiny zamku książąt mazowieckich, zespół pałacowy w Czerwonce, zespół dworski w Chodakowie czy Muzeum Kolei Wąskotorowej z zabytkowymi pojazdami szynowymi. W pobliskiej Żelazowej Woli znajduje się dom narodzin i muzeum Fryderyka Chopina.

Wyznaczanie trasy